Випускна труба служить для відведення вихлопних газів за межі кузова автомобіля. Цілком зрозуміло, що вона не повинна робити істотного опору потоку. Якщо з якоїсь причини у випускній трубі з'явився сторонній предмет, що закриває потік газів (наприклад, сусіди пожартували і засунули у вихлопну трубу картоплю), то тиск у випускній трубі не встигатиме падати, і в момент відкриття випускного клапана тиск в колекторі протидіятиме очищенню циліндра. Коефіцієнт наповнення впаде, так як залишився велика кількість відпрацьованих газів не дозволить наповнити циліндри в колишній ступеня свіжою сумішшю. Відповідно, двигун не зможе виробляти колишній обертаючий момент.
Дуже важливо розуміти, що розміри труби і конструкція глушників шуму в серійному автомобілі досить добре відповідають кількості відпрацьованих газів, що виробляються двигуном в одиницю часу. Як тільки серійний двигун зазнав змін з метою збільшення потужності (будь то збільшення робочого об'єму або збільшення моменту на високих оборотах), відразу збільшується витрата газу через випускну трубу і слід відповісти на питання, а не створює тепер в нових умовах надмірного опору серійна випускна система .
Так що з розгляду першого процесу, позначеного нами, слід зробити висновок про достатність розмірів труб. Цілком зрозуміло, що після деякого розумного розміру збільшувати перетин труб для конкретного двигуна безглуздо, поліпшення не буде. А відповідаючи на питання, де ж потужність, можна сказати, що тут головне не втратити, прибрести ж нічого неможливо. З практики можу сказати, що для двигуна об'ємом 1600 куб. см, що має хороший момент, що обертає до 8000 об. / хв., цілком достатньо труби діаметром 52 мм.
Як тільки ми говоримо про опір у випускній системі, необхідно згадати про такий важливий елемент, як глушник шуму. Так як в будь-якому випадку глушник створює опір потоку, то можна сказати, що кращий глушник - повна його відсутність. На жаль, для дорожнього автомобіля це можуть собі дозволити тільки відчайдушні хами. Боротьба з шумом - це, як не верти, турбота про наше з вами здоров'я. Не тільки в повсякденному житті, але і в автоспорті діють обмеження на шум, вироблюваний двигуном автомобіля. Повинен сказати, що в більшості класів спортивних автомобілів шум випуску обмежений рівнем 100 дБ. Це досить лояльні умови, але без глушника жоден автомобіль не буде відповідати техвимоги і не зможе бути допущеним до змагань. Тому вибір глушника - завжди компроміс між його здатністю поглинати звук і низьким опором потоку.
ТЕПЕР, НАПЕВНО, СЛІД УЯВИТИ СОБІ, ЯКИМ ЧИНОМ звук гаситься в глушник.
Акустичні хвилі (шум) несуть в собі енергію, яка збуджує наш слух. Завдання глушника полягає в тому, щоб енергію коливань перевести в теплову. За способом роботи глушники треба розділити на чотири групи. Це обмежувачі, відбивачі, резонатори і поглиначі.
ОБМЕЖУВАЧ
Принцип його роботи простий. У корпусі глушника є істотне звуження діаметра труби, якесь акустичний опір, а за ним відразу великий об'єм, аналог ємкості. Продавлюючи через опір звук, ми коливання згладжуємо обсягом. Енергія розсіюється у дроселі, нагріваючи газ. Чим більше опір (менше отвір), тим ефективніше згладжування. Але тим більше опір потоку. Напевно, поганий глушник. Однак в якості попереднього глушителя в системі - досить поширена конструкція.
Відбивач
У корпусі глушника організовується велика кількість акустичних дзеркал, від яких звукові хвилі відбиваються. Відомо, що при кожному віддзеркаленні частина енергії втрачається, витрачається на нагрів дзеркала. Якщо влаштувати для звуку цілий лабіринт з дзеркал, то врешті-решт ми розсіємо майже всю енергію і назовні вийде вельми ослаблений звук. За таким принципом будуються пістолетні глушники. Значно краща конструкція, проте оскільки в надрах корпусу ми змусимо також газовий потік міняти напрям, то все одно створимо деякий опір вихлопних газів. Така конструкція найчастіше застосовується в крайових глушниках стандартних систем.
Резонатор
Глушники резонаторного типу використовують замкнуті порожнини, розташовані поряд з трубопроводом і сполучені з ним поряд отворів. Часто в одному корпусі буває два не рівних обсягу, розділених глухою перегородкою. Кожний отвір разом із замкнутою порожниною є резонатором, збудливим коливання власної частоти. Умови розповсюдження резонансної частоти різко міняються, і вона ефективно гаситься унаслідок тертя частинок газу в отворі. Такі глушники ефективно в малих розмірах гасять низькі частоти і застосовуються в основному в якості попередніх, перших у випускних системах. Істотного опору потоку не надають, тому що розтин не зменшують.
Поглинач
Спосіб роботи поглиначів полягає в поглинанні акустичних хвиль якимсь пористим матеріалом. Якщо ми звук направимо, наприклад, в скловату, то він викличе коливання волокон вати і тертя волокон один про одного. Таким чином, звукові коливання будуть перетворені в тепло. Поглине дозволяють побудувати конструкцію глушника без зменшення перетину трубопроводу і навіть без вигинів, оточивши трубу з прорізаними в ній отворами шаром поглинаючого матеріалу. Такий глушник матиме мінімально можливий опір потоку, проте і найгірше знижує шум.
Треба сказати, що серійні випускні системи використовують у більшості випадків різні комбінації всіх наведених способів. Глушників в системі буває два, а іноді й більше. Слід звернути увагу на особливість конструкцій глушників, яка у разі самостійного виготовлення не дозволяє досягти ефективного зниження шуму, хоча здається, що все зроблено правильно. Якщо всередині глушника у його стінок немає поглинаючого матеріалу, то джерелом звуку стають стінки корпусу. Багато хто помічав, що деякі глушники мають зовні азбестову обкладку, притиснуту додатковим аркушем фальшкорпуса. Це і є та міра, яка дозволить обмежити випромінювання через стінки і запобігти нагрівання сусідніх елементів автомобіля. Така міра характерна для глушників першого і другого типів.
Є ще одна обставина, яку не можна обійти увагою в статті про тюнинге випускної системи автомобіля. Це тембр звуку. Часто побажання клієнта до тюнинговой компанії полягають у тому, щоб за допомогою заміни глушника добитися "благородного" звучання мотора. Треба зауважити, що якщо вимоги до випускної системи не поширюються далі зміни "голоси", то за дача істотно спрощується. Можна сказати, що, найімовірніше, для таких цілей більше підходить глушник поглотительного типу. Його обсяг, кількість набивання, а також сама набивання визначають спектр частот, інтенсивно поглинаються. Практично будь-яка м'яка набивка поглинає більшою мірою високочастотну складову, надаючи бархатистість звуку. Глушники резонаторного типу гасять низькі частоти. Таким чином, варіюючи розміри, вміст і набір елементів, можна підібрати тембр звучання.
|