Досить часто договір доручення замінює нам договір купівлі - продажу автомобіля. Особа, яка "придбало" таким чином авто отримує права володіння, користування і розпорядження автомобілем завдяки довіреності. Тим не менш, перехід права власності не відбувається, і власник може відкликати довіреність в будь-який час. Про те, як це зробити піде мова нижче.
Згідно зі ст. 249 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV особа, яка видала довіреність (за винятком безвідкличної довіреності), у будь-який час має право відмінити або передоручити довіреність. Відмова від цього права є нікчемною. Довіреність на авто
Щоб реалізувати своє право на скасування нотаріально посвідченої довіреності, фізичній особі необхідно звернутися до нотаріуса із заявою про скасування довіреності, а також повідомити про скасування довіреності представника і третіх осіб, для представництва перед якими вона була видана. Скасувати довіреність має право лише той нотаріус, який її завірив. Нагадаємо, згідно п. 154 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Мін'юсту від 03.03.2004 р. № 20 / 5 (далі - Інструкція № 20 / 5), при одержанні заяви про скасування довіреності про це робиться відмітка на екземплярі довіреності, що зберігається у справах нотаріуса, і в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій. Оскільки примірник довіреності зберігається у справах виключно того нотаріуса, який завірив довіреність, то і передбачені п. 154 зазначеної Інструкції повноваження щодо скасування такої довіреності має лише він.
Якщо нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупинена згідно ст. 291 - 292 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.93 р. № 3425-XII (далі - Закон про нотаріат), фізична особа повинна звернутися із заявою про скасування довіреності до приватного нотаріуса, замещающему того, у якого була оформлена довіреність.
Зауважимо, що приватний нотаріус зобов'язаний укласти договір про його заміщення лише у випадку, якщо його нотаріальна діяльність зупинена на строк більше одного місяця. А тому якщо нотаріальна діяльність приватного нотаріуса, який завіряв довіреність, зупинена на строк до одного місяця і таким нотаріусом на момент звернення фізичної особи не укладено договору про його заміщення з іншим приватним нотаріусом, фізичній особі залишається чекати настання однієї з таких подій: відновлення нотаріальної діяльності такого приватного нотаріуса; укладення договору про його заміщення іншим приватним нотаріусом або припинення нотаріальної діяльності вказаного приватного нотаріуса.
В останньому випадку документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса відповідно до ч. 5 ст. 301 Закону про нотаріат передаються до відповідного державного нотаріального архіву. Тому в разі припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, який завіряв довіреність, фізична особа повинна звернутися із заявою про скасування довіреності до завідуючого державним нотаріальним архівом, в якому знаходяться документи нотаріального діловодства та архіву вказаного приватного нотаріуса.
Згідно п. 16 Інструкції № 20 / 5 для скасування довіреності фізичній особі необхідно особисто звернутися до нотаріуса для підписання заяви про скасування довіреності у присутності нотаріуса або особистого підтвердження того, що указаннае заява підписана ним (у випадку, якщо заява про скасування довіреності фізична особа підписала за відсутності нотаріуса).
У разі отримання заяви про скасування довіреності нотаріус зобов'язаний: зареєструвати її в журналі реєстрації вхідних документів (п. 6.4 Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Мін'юсту від 31.12.2008 р. № 2368 / 5); зробити відмітку про отримання вказаної заяви на примірнику довіреності, що зберігається у справах нотаріуса, у державному нотаріальному архіві. в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій проти запису про посвідчення довіреності зробити відмітку про її скасування з посиланням на заяву фізичної особи: «Довіреність скасовано заявою, справжність підпису на якій засвідчено __.__.20__ р. за реєстровим № ____» (п. 154 Інструкції № 20 / 5, п. 13.11. Порядку ведення та заповнення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, затвердженого наказом Мін'юсту від 15.07.2003 р. № 87 / 5); зареєструвати припинення дії довіреності в Єдиному реєстрі довіреностей (п. 155 Інструкції № 20 / 5, р. 3 Положення про Єдиний реєстр довіреностей, посвідчених у нотаріальному порядку, затвердженого наказом Мін'юсту від 29.05.99 р. № 29 / 5).
Згідно з ч. 2 ст. 249 ЦКУ особа, яка видала довіреність і згодом скасувала яке її, повинна негайно повідомити про це представника, а також відомих їй третіх осіб, для представництва перед якими була видана довіреність. Зазначений борг вона може виконати самостійно або доручити його виконання іншій особі, зокрема, приватному нотаріусу, який скасував довіреність. Така можливість передбачена, зокрема, п. 154 Інструкції № 20 / 5, відповідно до якого повідомлення осіб про скасування довіреності може бути оформлено нотаріусом за правилами п. 275 цієї Інструкції, шляхом передачі відповідної заяви.
Чинним законодавством не передбачено спосіб повідомлення фізичною особою представника, а також третіх осіб, для представництва перед якими була видана довіреність, про скасування довіреності. Одночасно, якщо фізична особа з цією метою вирішить скористатися послугами нотаріуса, то останньому заява про скасування довіреності відповідно до п. 275 Інструкції № 20 / 5 подається не менше, ніж у двох примірниках, один з яких передається адресатам: поштою із зворотним повідомленням.; особисто під розписку; з використанням технічних засобів (в такому випадку другий примірник заяви повертається фізичній особі).
За аналогією такі ж способи повідомлення може використати і фізична особа у разі, коли воно безпосередньо повідомляє представника та відомих їй третіх осіб про скасування довіреності.
Як випливає з положень ст. 249 ЦКУ, момент скасування довіреності та момент втрати сили для представника і третіх осіб, для представництва перед якими була видана довіреність, не збігаються. Так, нотаріально посвідчена довіреність є скасованою з моменту подання особою нотаріусу відповідної заяви та вчинення нотаріусом на її підстави перелічених вище дій.
При цьому згідно ч. 4 ст. 249 ЦКУ права та обов'язки щодо третіх осіб, що виникли внаслідок вчинення правочину представником до того, як він дізнався або міг довідатися про скасування довіреності, зберігають силу для особи, яка видала довіреність, та її правонаступників. Це правило не застосовується, якщо третя особа знала або могла знати, що дія довіреності припинилася.
У постанові Верховного Суду України від 17.12.2008 р. зазначається, що скасування довіреності має юридичне значення для представника і третіх осіб лише в тому випадку, якщо вони були повідомлені про це.
Саме тому докази вручення представнику та третім особам повідомлення про скасування довіреності мають визначальне значення при вирішенні про дійсність угод, укладених представником після скасування довіреності.