автомобіль - портал ГлавнаяРегистрацияВход Среда
15.01.2025
15:35
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта
Категории раздела
Нові автомобілі
Ремонт автомобілів
Поради водіям
Експлуатація автомобіля
Авто тюнінг
Автоправо
устрій автомобіля
Страхування
відгуки про автомобілі
тюнінг автомобілів
Мотоцикли
Керування автомобілем
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа
Добавь сайт
 Авто статьи 
Главная » Статьи » Автоправо

ДАІ хоче незаконно повернути техогляд
Не встигли відсвяткувати автолюбителі скасування державного техогляду, як представники ДАІ шокували водіїв заявою про те, що тепер будуть проводити контроль технічного стану авто прямо на дорозі. Причому МВС вже уклало угоди на закупівлю мобільних станцій для діагностики стану автомобілів.

Водії відразу ж заговорили про те, що краще б ніякого закону про скасування техогляду не було - мовляв, раніше наявність талона ТО служило доказом справності автомобіля, а тепер машини будуть зупиняти для діагностики на кожному розі і штрафувати за будь-яку дрібницю. Ми з'ясували, чи дійсно будуть перевіряти авто на дорогах або ДАІ знову видає бажане за дійсне.
Законне запитання

Спроби перевіряти техстан автомобілів в період між технічними оглядами вироблялися ще в 2008 році. Тоді МВС випустило наказ № 534, що регламентує таку процедуру. Однак навесні 2009-го його скасували як незаконний. Але й до скасування 534-го наказу автомобілісти легко оскаржували штрафи, які виписували після техогляду не на СТО. Справа в тому, що ст. 35 ЗУ "Про дорожній рух" і тоді, і в даний момент передбачає єдиний випадок перевірки техстану: державний технічний огляд. Отже, будь-які вимоги посадових осіб, не прописані в законодавстві, можна не виконувати. А зупинка автомобіля саме з метою проведення техогляду на дорозі є, на думку керівника громадського проекту "Дорожній контроль" юриста Ростислава Шапошникова (він виграв уже кілька десятків справ проти ДАІ), незаконною. Експерт звертає увагу на те, що такі дії інспекторів є перевищенням влади та службових повноважень - відповідальність за це передбачена в ст. 365 КК України. Тобто потрібно відразу ж скаржитися в прокуратуру.

У прийнятих змінах до законодавства (набудуть чинності у середині серпня) чітко прописано, що приватні легкові автомобілі взагалі не підлягають обов'язковому технічному контролю. Тобто проводити технічну перевірку представники ДАІ можуть, але тільки в тому випадку, якщо водій або власник такого автомобіля сам цього бажає. Один з ключових моментів - справляння плати за таку діагностику. Якщо ДАІ після закупівлі автомобілів, оснащених діагностичним обладнанням, буде зупиняти авто учасників дорожнього руху і направляти на платну перевірку, то це буде порушенням ст. 17 ЗУ "Про захист прав споживачів" (забороняє примус до придбання непотрібних товарів і послуг) та ст. 9 ЗУ "Про захист від недобросовісної конкуренції" (забороняє примусовий асортимент послуг).

Виходить, що технічна перевірка на дорогах, навіть якщо її проводитимуть, повинна бути тільки безкоштовною. Але і в цьому випадку порушується антимонопольне законодавство - оскільки на приватних СТО такі послуги надаються за гроші, а ДАІ надає їх безкоштовно, це є недобросовісною конкуренцією.
Як перевіряють авто за кордоном

Кожного разу при зміні автомобільного законодавства можновладці посилаються на досвід країн ЄС та США. Щодо техогляду на дорогах часто наводять досвід Німеччини, мовляв, там же його проводять і у випадку невідповідності автомобіля німецьким нормам і стандартам, машину забирають, а водія штрафують.

Європа.

Дзвінок до німецьких колег-автожурналістів з питанням про техогляд на дорозі поставив їх в глухий кут. Щось таке вони чули, але жодного разу нікого з них для проведення техогляду не зупиняли. Добре подумавши, німецький автожурналісти Герхард Мігель згадав, що технічний контроль на дорогах у них проводиться службою BAG за допомогою оснащених діагностичним обладнанням мікроавтобусів. Але BAG не має до поліції ніякого відношення і перевіряє виключно вантажівки і автобуси. А поліція питань техогляду ніяк взагалі не стосується - його проводять лише приватні СТО. Однак поліцейський може оштрафувати в тому випадку, якщо виявить видимі несправності автомобіля (наприклад, тріснуте скло). Але про повноцінний техогляді з використанням діагностичного обладнання мови не йде. Аналогічно працюють і їхні колеги в інших країнах Західної Європи. А як за океаном?

США.

Тут охороною доріг займається і дорожня поліція, і поліція штату, і служба шерифа. Але роблять основний упор на те, що переслідують і заарештовують злочинців. Контроль же за дотриманням правил дорожнього руху і виписування штрафів покладається в основному на дорожні камери з автоматизованими системами. А ось техогляду в 13-ти штатах взагалі немає; в інших перевіряють лише вихлопні гази, і тільки в 3 штатах проводять повноцінну перевірку. Але, як і в Європі, за видимі неозброєним поглядом невідповідності авто відправлять на штрафмайданчик.

Ноу-хау?

Судячи з досвіду інших країн, ідея проводити техогляд на дорозі для легковиків - винахід української Державтоінспекції, аналогів якому немає. Але навіть якщо приймуть безліч підзаконних актів та легалізують таку можливість - чи є в ній сенс? Адже, за офіційною українській статистиці, частка ДТП, які сталися через технічну несправність, складає всього 0,3%. Ризикнемо припустити, що новий контроль хочуть ввести лише для наповнення кишень даішників.
До яких несправностей зобов'язаний причепитися інспектор ДАІ

І в чинному законодавстві, і в те, що має вступити в силу в серпні, вимоги до техстану авто однакові - прописані в п. 3.14 ПДР. При цьому існує перелік несправностей (п. 31.6 ПДР), при яких водій не має права їхати далі своїм ходом (тільки на буксирі або на евакуаторі). Так, водії не мають права продовжувати рух, якщо у них:
по-перше, гальмівна система або рульове керування не дають змоги зупинити авто або здійснити маневр під час їзди з мінімальною швидкістю,
по-друге, в темний час доби або в умовах недостатньої видимості не горять лампи фар чи задніх габаритних вогнів,
по-третє, якщо під час дощу або снігопаду не включені склоочисники з боку керма. Правда, сумніваємося, що людина при здоровому розумі поїде з несправним кермом чи гальмами.

Співробітник ДАІ має право виявити дефекти авто за зовнішніми ознаками. Їх небагато: якщо на автомобілі не працює ліва фара в режимі ближнього світла, лобове скло покрито тріщинами, немає дзеркала заднього виду, з вихлопної труби йде чорний дим або відсутні передбачені кузовні деталі. У таких випадках інспектор зобов'язаний зупинити машину і скласти протокол.
Коли авто не відповідає правилам *

 1. Несправні гальма
Гальмівний шлях з 40 км на годину перевищує 14,7 м
Змінена конструкція гальмівної системи
Тече гідропривід
Не працює ручник

2. Проблеми з рульовим керуванням
Люфт керма перевищує 10 градусів
Зміни в конструкцію (в тому числі - "нерідні" деталі)
Несправний гідропідсилювач

3. Світлові прилади
Порушено регулювання світла фар
На фари / ліхтарі нанесена тонування
Не працюють габаритні вогні, аварійка
Не горить лампа лівої фари в режимі ближнього світла
Кількість, тип, колір, розміщення і режим роботи не відповідають конструкції

4. Не працюють склоочисники і склообмивачі

5. Колеса і шини
Малюнок протектора менше 1,6 мм
Шини мають пошкодження (порізи, розриви, оголений корд) і / або не відповідають за розміром
На одну вісь встановлено різні шини (по типу, розміру, малюнку протектора, властивостям)

6. Двигун
Підтікає паливо
Помітний дим з вихлопної труби
Вміст шкідливих речовин у вихлопних газах перевищує норми

7. Корпус
Відсутня бампер
Відсутні дзеркала заднього виду
Тонування не відповідає нормам (ГОСТ 5727-88)

8. Салон
Не працює стеклообдув
Не працює спідометр
Не працює звуковий сигнал
Ні аптечки, знаку аварійної зупинки, вогнегасника
Ні ременів безпеки (або вони несправні), підголівників
Не працюють механізм регулювання водійського сидіння і склопідйомники
Скло захаращене сторонніми предметами, які погіршують огляд

* Відповідно до нинішньої редакції ПДР

** У разі виникнення в дорозі несправності, водій зобов'язаний зупинитися і усунути її. Якщо це неможливо - рухатися якомога коротшим шляхом до місця стоянки або ремонту з включеною аварійкою.

Джерело даних: Правила дорожнього руху України
Штрафи за поломку

Відповідальність за їзду на несправному автомобілі досить серйозна.

Згідно зі ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф, в тому випадку, якщо інспектор виявить серйозну технічну несправність, становить 340-850 грн.

А за повторення такого правопорушення протягом року водія можуть позбавити прав на термін від 3 до 6 місяців або йому загрожує адмінарешт строком від 5 до 10 діб. Конкретне рішення про покарання приймає суд, а інспектор на дорозі лише складає протокол.

Однак інспектор має повне право заборонити подальшу експлуатацію таких транспортних засобів, у тому числі і методом доставки машини на штрафмайданчик. Але лише в крайньому випадку.

Справа в тому, що водій зовсім не зобов'язаний сам везти машину на штрафмайданчик або передавати інспектору ключі - для цього повинні використовувати тільки евакуатор. І то лише в тому випадку, якщо автомобіль створює серйозні перешкоди для дорожнього руху. Повторюється це умова і п. 2 постанови Кабміну № 1102. А згідно зі ст. 265-2 Адмінкодексу, тимчасове затримання транспортного засобу проводиться шляхом його блокування, наприклад, за допомогою блокіратора на колеса.
Кому варто побоюватися

Незважаючи на те, що безпосередньо проводити техогляд на дорозі ДАІ не має права, функція контролю за дотриманням правил дорожнього руху у них є (в тому числі, залишається і після майбутніх змін до законодавства).

А поява діагностичних інструментів дозволить штрафувати водіїв, які захоплюються незаконним тюнінгом. Так, даішники тепер зможуть довести, наприклад, що фари світять сильно яскраво (це сліпить інших водіїв), задні ліхтарі надмірно затоновані (ця ідіотська мода призводить до того, що вночі такі машини стають примарами), каталізатор для збільшення потужності двигуна вирізаний чи зроблений чіп -тюнінг (через це автомобіль сильно забруднює навколишнє середовище), а вихлопна труба занадто шумить (дикий рик дратує оточуючих).

Зараз, якщо інспектор бачить подібні порушення, скласти протокол і виписати штраф він не може - водій легко через суд може довести, що визначення несправності "на око" не є доказом.

Якщо закуплене обладнання будуть використовувати саме з такою метою - водії нововведення будуть вітати.
Що робити, якщо ДАІ проводить ТО

Якщо ДАІ все-таки почне виробляти незаконні техогляди на дорогах, водіям потрібно знати як уникнути штрафу на законних підставах. Для цього ми, на основі чинного законодавства, розробили кілька порад.

Включайте аварійку

.

Хоча співробітники ДАІ і зобов'язані скласти протокол за керування несправним транспортним засобом, в ПДД є застереження, що дозволяє уникнути штрафу. Так, згідно з п. 31.5, якщо поломка трапилася в дорозі, водій повинен вжити заходів до усунення проблем не місці. А якщо це зробити неможливо, йому дозволено продовжити рух на несправному ТЗ до місця ремонту або стоянки на мінімальній безпечної швидкості з увімкненою аварійною сигналізацією. Тобто, побачивши, що попереду знаходиться патруль ДАІ, досить просто включити "аварійку". Якщо ж цього не зробити, "з'їхати" на те, що вона не працює, не вийде: у такому випадку водій зобов'язаний закріпити на задній частині машини знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар.

Вимагайте документи.

Якщо є які-небудь претензії до автотранспорту, співробітник ДАІ ще перед проведенням діагностики зобов'язаний скласти протокол, в якому вказати все, до чого в нього є претензії, і написати направлення на діагностику. А вже після цього проводити перевірку на підставі конкретних підозр.

Даішник зобов'язаний занести в протокол все, що показала апаратура, - копію документа він зобов'язаний надати водієві.

І якщо прилади виявили, що автомобіль справний, можна звертатися зі скаргою в прокуратуру і за незаконну зупинку, і за незаконну (без підстав) перевірку. У скарзі потрібно вказати всі неприємності, у тому числі і моральні страждання, які виникли в результаті незаконної перевірки. У тому числі, як показує досвід організації "Дорожній контроль", цілком реально домогтися порушення проти такого співробітника ДАІ кримінальної справи за перевищення повноважень.

Суперечка за ГБО.

Приватний конфлікт інспекторів і водіїв - реєстрація переобладнання. зокрема, встановлення газобалонної апаратури (ГБО). Предмет конфлікту - співробітники ДАІ зараз вимагають при установці ГБО міняти техпаспорт, природно, за гроші (близько 800 грн.). В даний момент водії не визнають таке порушення, посилаючись на те, що в інспектора немає доказів переобладнання. Згідно із законодавством, автомобіліст не зобов'язаний відкривати капот або інші частини машини, а тому працівник міліції не має права цього вимагати.

Якщо ж мова йде про перевірку технічного стану, інспектора теоретично зможуть виписувати штрафи за переобладнання без заміни техпаспорта на підставі даних приладів.

Юристи радять тиснути на те, що в жодному із законодавчих актів немає вимоги обов'язкової заміни документів, а для доказу законності переобладнання досить возити з собою акт з СТО.
Думка ДАІ

Заява прес-служби ДАІ, натякають на можливість повернення техогляду на дороги, з'явилося на офіційному сайті Державтоінспекції 13 липня 2011. Але сформульовано воно дуже обережно і без будь-якої конкретики.

Так, у ньому йдеться про те, що з набранням чинності законодавства, що скасовує обов'язковий техогляд для легковиків, відповідальність за їх справність лягає на власників. А не виявлені вчасно несправності збільшують імовірність росту ДТП. Між тим, більше 4,3 млн транспортних засобів старше 10 років - можуть бути несправні.

Також в заяві сказано, що ст. 52 ЗУ "Про дорожній рух", Державтоінспекція зобов'язана проводити контроль у сфері безпеки дорожнього руху. А елементом безпеки є й техстан транспортних засобів - згідно з пунктом 31 Правил дорожнього руху.

На думку ДАІ, основною формою такого контролю залишається контроль за автотранспортом під час його експлуатації. При цьому, відповідно до ЗУ "Про міліцію", співробітник міліції зобов'язаний зупинити транспортні засоби в разі наявності ознак, які свідчать про їх несправності.

Саме тому ДАІ і закуповує діагностичне обладнання - для того, щоб звинувачення в несправності автомобіля були засновані не на суб'єктивній думці інспектора, а на даних приладів.

Цікаво, що заява закінчується словами про те, що обладнання закуповується для "перевірки технічного стану транспортних засобів, які перевозять людей і небезпечні вантажі". Але якщо мова йде про вантажівки і автобусах, то навіщо привели цифри про кількість старих легковиків?

Категория: Автоправо | Добавил: Makar (26.08.2011)
Просмотров: 7956 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Нові авто статті
Форсування двигуна ВАЗ 2106
Заміна ременя генератора ВАЗ 2109
Заміна масла і масляного фільтра в ВАЗ 2106
Виготовлення обваження своїми руками
Плюси і мінуси накладок, дефлекторів, спойлерів
Авто фото тюнинг

! автомобіль ! Нові автомобілі ! Експлуатація автомобіля ! Авто тюнінг ! Автоправо ! Страхування !
Copyright MyCorp © 2025Создать бесплатный сайт с uCoz