автомобіль - портал ГлавнаяРегистрацияВход Среда
24.04.2024
00:42
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта
Категории раздела
Нові автомобілі
Ремонт автомобілів
Поради водіям
Експлуатація автомобіля
Авто тюнінг
Автоправо
устрій автомобіля
Страхування
відгуки про автомобілі
тюнінг автомобілів
Мотоцикли
Керування автомобілем
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа
Добавь сайт
 Авто статьи 
Главная » Статьи » Автоправо

Аналіз законодавчих змін у сфері державного регулювання автоперевезень
Не набрав ще в силу, але вже неабияк заяложений в пресі ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання в галузі автомобільних перевезень" таки посіяв в головах смуту. Число людей, відверто не розуміють суті запропонованих новацій, зростає ледь не в геометричній прогресії. Адже до вступу закону в силу залишилося всього близько двох тижнів (нормативний акт почне діяти з 13 серпня 2011р.)

Отже, якщо виходити з назви документа, законодавець чітко визначив його основну мету - усунення надмірного державного регулювання у сфері автоперевезень. В результаті змін зазнали такі складові держрегулювання:
відмінено обов'язковий технічний огляд для легкових авто;
спрощений порядок проходження обов'язкового ТО завдяки передачі його у відання приватних СТО;
усунуто монопольне право Державтоінспекції МВС України на проведення обов'язкового технічного огляду транспортних засобів (тепер є вибір: хто не хоче, в ДАІ може не йти);
скасована вимога про обов'язкову наявність у водія дорожнього (маршрутного) листа та нотаріально завіреної довіреності на управління транспортним засобом.

Однак складність нововведень полягає в тому, що згадані моменти регулюються різними нормативно-правовими актами. Тому для їх впровадження довелося одночасно змінювати кілька законів, що явно не додало простоти в розумінні прийнятих змін. Що ж у найближчому майбутньому очікує причетних до дорожнього руху платників податків, спробувала з'ясувати «Судово-юридична газета».
ТО, що день прийдешній нам готує

Необхідність в обов'язковому проходження державного техогляду була передбачена ЗУ «Про дорожній рух» довгий час. Однак, на думку законодавця, на сьогоднішній день такої необхідності просто немає. І пояснюється це двома причинами. По-перше, в більшості випадків власники ТЗ отримували талон про проходження ТО без проведення перевірки, за допомогою налагоджених корупційних схем. По-друге, ДТП через неналежне техстану автомобілів відбуваються менш ніж в 0,3% випадків, а значить, технічна справність авто мало впливає на рівень безпеки на дорогах. Тому як альтернативу існуючому ТО законодавець запропонував спрощену та прозору процедуру обов'язкового технічного контролю.

Отже, відповідно до змін в ст. 35 ЗУ «Про дорожній рух», не підлягають обов'язковому технічному контролю:
легкові автомобілі всіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім автомобілів таксі і тих, які використовуються в комерційних цілях), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від терміну експлуатації;
легкові автомобілі, що використовуються в комерційних цілях, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 т, причепи до них з терміном експлуатації до двох років.

Для категорії, яка підлягає обов'язковому техогляду, Закон чітко встановлює, що саме має перевірятися. Ось цей список:
системи гальмового і рульового управління,
зовнішні світлові прилади,
пневматичні шини та колеса,
світлопропускання скла,
газобалонне обладнання (за наявності),
а також інші елементи в частині, безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища.

Т. е. законодавець подбав про те, що елементи автомобіля, які ніяк не пов'язані з безпекою дорожнього руху та охороною навколишнього середовища, при проведенні обов'язкового технічного контролю перевірятися не будуть. А це практично зводить до нуля можливість вимагати хабарі.
Протокол перевірки замість техталона

На кожне ТЗ, що минув обов'язковий Техконтроль і визнане технічно справним, складається протокол перевірки його технічного стану, примірник якого видається водію. У протоколі вказується термін чергового проходження обов'язкового Техконтролю ТЗ згідно періодичності проходження. До речі, бланк протоколу перевірки технічного стану ТЗ є документом суворої звітності. Однак у чому його відмінність від талона ТО, не уточнюється. Можливо, в тому, що він є єдиним документом, який оформлюється безпосередньо після проходження ТО і не вимагає надання додаткових паперів та погоджень. Як і не уточнюється, що слід розуміти під «використанням легкового автомобіля в комерційних цілях». Тому не виключені ситуації, коли водієві доведеться все ж доводити працівникам ДАІ, що в проходженні техогляду немає необхідності.
ДАІ на вигадки хитра?

Зазначимо, що Закон № 8397 бореться із зайвою зарегульованістю дещо дивними методами. З одного боку, відтепер працівники ДАІ зможуть перевіряти у водіїв лише посвідчення водія та реєстраційний документ на ТЗ, а також організовувати при необхідності медичний огляд водіїв, затримувати, відстороняти від керування ТЗ осіб, які перебувають у стані сп'яніння, і не мають водійського посвідчення і реєстраційного документа на ТЗ. З іншого боку, перелік підстав, за якими люди з жезлом мають право зупиняти ТЗ, значно розширено. Наприклад, одним з таких є «характер руху транспортного засобу», що фактично означає можливість зупинити авто для перевірки під яким приводом.

Багато галасу серед водіїв наробила і новина про те, що ДАІ почала закуповувати так звані мобільні діагностичні станції, за допомогою яких буде здійснюватися «техогляд» на місцях. Насправді поки це всього лише припущення. За роз'ясненням самих працівників автоінспекції, таке обладнання необхідне для кількох цілей. Однією з них є повноцінне, тобто якісне і об'єктивне, оцінювання технічного стану автомобіля. Грубо кажучи, таким чином працівник ДАІ, який зупинив ТЗ, зможе запротоколювати наявність в ньому несправностей. І друга причина плавно випливає з першої: маючи технічно обгрунтовану претензію, ДАІ буде легше боротися з порушниками, в т. ч. відстоювати свою точку зору в суді. Але питання зловживань співробітників ДАІ при здійсненні таких перевірок, так само як і питання контролю їх дій, як і раніше залишається відкритим. Пропоновані зміни цих проблем, на жаль, не вирішують. Так що, ймовірно, після того, як з'явиться відповідна практика, можна буде говорити про врегулювання цього питання на рівні підзаконних актів.

Співробітник ДАІ має право зупиняти ТЗ лише в наступних випадках:
порушення правил дорожнього руху водіями; якщо характер руху транспортного засобу викликає підозру в спроможності водія керувати ним (різка зміна напрямку руху і (або) швидкісного режиму);
відсутність номерного знака на ТС або наявність номерного знака, який не відповідає встановленим вимогам (закріплений у невстановленому для цього місці, закритий іншими предметами чи забруднений);
наявність ознак, що свідчать про технічну несправність ТС; наявність даних, що свідчать про причетність ТЗ, його водія, пасажирів або вантажу до скоєння ДТП, злочину чи адміністративного правопорушення; перебування ТС в розшуку;
наявність даних про використання транспортного засобу з протиправною метою; необхідність опитування водія чи пасажирів про обставини скоєння ДТП, пригоди, злочину чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
необхідність залучення водія ТС для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції або як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення або матеріалів ДТП;
проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування ТЗ;
виконання рішень про обмеження чи заборону руху, прийнятих уповноваженими на це держорганами;
якщо спосіб закріплення вантажу на ТЗ створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху, а також при порушенні порядку встановлення і використання на ТЗ спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Зарубіжний досвід

США. У Штатах за статистикою лише 0,7% аварій на дорогах відбуваються через несправність автомобілів. Уряди багатьох штатів вважають, що через такого мізерного відсотка немає сенсу витрачатися на огляд кожного авто. Необхідність проходження техогляду повністю відсутня в 13 штатах, а в інших на цей рахунок діє досить лояльне законодавство. У Делавері поки що проводять ТО, але виключно для автомобілів старше 4 років, а в Меріленді техогляд необхідний тільки при переоформленні ТЗ на нового господаря, а також при ввезенні авто з іншого штату. В інших штатах, де обов'язковий техогляд ще діє, його проводять цивільні фірми - де щорічно, а де і раз на два роки.

Франція. Французькі закони, навпаки, дуже суворі до водіїв, що пересуваються на автомобілях, які не пройшли ТО, - якщо талон прострочений, їм виписують штраф у розмірі 90-135 євро, а при повторному порушенні можна і відправитися у в'язницю. Правда, все це стосується лише авто старше 4 років.

Іспанія. Іспанським водіям у деякому сенсі пощастило більше, ніж французам, - техогляд у них проводять офіційні автодилери, причому самі забирають авто, оглядають і повертають з уже оформленими документами. Коштує такий сервіс 45 євро. Якщо необхідно, техогляд буде проведений вночі, а до 7:00 машину підженуть до порога.

РФ. У Росії нові правила проходження ТО були прийняті на початку липня 2011 р. У відміну від України, обов'язковий техогляд автомобілів в РФ зберігається. Виняток торкнеться лише нових авто, вік яких не перевищує 3 років з моменту випуску. Саме проходження ТО віддано на відкуп комерційним техцентрам. Причому в найближчі 2 роки власники автомобілів зможуть вибирати, де їм краще перевіряти свій автомобіль - на діючих станціях ТО або ж у нових техцентрах, де вартість перевірки, як очікується, буде в два або три рази вище.

Категория: Автоправо | Добавил: Makar (26.08.2011)
Просмотров: 1158 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Нові авто статті
Форсування двигуна ВАЗ 2106
Заміна ременя генератора ВАЗ 2109
Заміна масла і масляного фільтра в ВАЗ 2106
Виготовлення обваження своїми руками
Плюси і мінуси накладок, дефлекторів, спойлерів
Авто фото тюнинг

! автомобіль ! Нові автомобілі ! Експлуатація автомобіля ! Авто тюнінг ! Автоправо ! Страхування !
Copyright MyCorp © 2024Создать бесплатный сайт с uCoz