Втім, це питання вирішується досить просто: тюнінг теж можна - і треба! - Страхувати. А як це робиться, ми зараз розповімо.
Варто мати на увазі, що за полісом ОСЦПВ від компанії-страховика винуватця ДТП ніякого відшкодування за тюнінговані елементи отримати апріорі не можна: вона виплатить тільки компенсацію за штатні деталі. Затюнингован автомобіль може захистити лише поліс КАСКО.
Ключовий момент у страхуванні тюнінга - визначення його вартості. Без цього, зрозуміло, компанія страхувати машину не буде, оскільки розміри ризиків і можливих виплат повинні бути відомі заздалегідь.
До відома Тюнінг і додаткове обладнання страхуються тільки разом з автомобілем, вартість якого в такому випадку оцінюється заново - з урахуванням додаткового оснащення; У більшості випадків при страхуванні вартість тюнінга не повинна перевищувати ціну самого автомобіля; Аерографія страхується окремо за елементами кузова, на які нанесений малюнок; Обважування, аерографія, тюнінг двигуна, трансмісії, підвіски й інтер'єр-тюнінг з часом втрачають у ціні (разом із самим автомобілем) - це 10-15% на рік; Мультимедіа та аудіообладнання дешевшають на 25-40% на рік; При оформленні поліса потрібно з'ясувати, як будуть відновлюватися пошкодження: або це ремонт елемента, або, однозначно, заміна на новий. Як правило, не виникне жодних проблем із заводським тюнінгом: таким, як, наприклад, Mercedes від Brabus - коли тюнінгований автомобіль купується новим в автосалоні. Він страхується, в принципі, так само, як і звичайна машина: виходячи з його продажної вартості, зазначеної у платіжних документах.
Інша ситуація складається, коли автомобіль куплений в серійної версії, а потім був зроблений його тюнінг. Тут страховику вже складніше оцінити вартість машини, тому, вирішивши зробити тюнінг, який згодом планується застрахувати, автовласникові слід взяти на станції чеки і наказ-наряди, в яких вказується вартість обладнання та робіт з його встановлення.
Причому неважливо, що це за роботи: чіп-тюнінг і установка прямоточного глушника, обвіс, аерографія або переробка інтер'єру салону. Застрахувати можна абсолютно будь-яку доопрацювання: для страховика головне - знати, скільки вона коштує і скільки потім у вигляді відшкодування доведеться заплатити. І тут чеки, де вказана вартість обладнання, а також його установки, - необхідний документ.
Зрозуміло, у компанії все одно можуть виникнути сумніви, чи справді тюнінг коштує саме стільки, скільки значиться в паперах. У цьому випадку, якщо клієнт наполягає на своєму, може бути проведена незалежна оцінка.
Ігор Ясногородський, керівник відділу страхування транспорту СК «АСК-Петербург»:
- Зараз ринок страхування тюнінгу і допоборудования переживає просто фантастичний ривок: його зріст становить близько 500% на рік. Причиною тому, з одного боку, є зростання продажів «паркетних» позашляховиків, кросоверів і машин «зі спортивним характером». Дуже багато покупців ставлять на такі автомобілі тюнінговий обвіс.
З іншого боку, набирає популярність аерографія, яка стає буквально масовою. При цьому важливо і те, що сьогодні більшість автовласників розуміють необхідність і, в кінцевому рахунку, вигоду страхування, тому страхують як сам автомобіль, так і будь-яке додаткове обладнання.
Наприклад, останнім часом все частіше стали страхувати автомобільні охоронні системи. Справа в тому, що сучасні охоронні комплекси можуть бути досить дорогими, а при спробах викрадення машини їх пошкоджують досить сильно. Страховка ж допоможе уникнути витрат - повторна установка автомобільних сигналізацій буде безкоштовна по страховці |
Зрозуміло, експертиза - платна, причому платить той, хто програв. Втім, у більшості випадків до цього не доходить: страховики досить добре знають ринок тюнінгових послуг, компанії, що працюють на ньому, і їх ціни. З цієї причини вони, що називається, «спеціально» до платіжних документів не чіпляються.
Якщо ж чеків на роботи немає, ситуація ускладнюється. Особливо «хитромудрими» варіантами виявляються тюнінговані автомобілі б / у, пригнані з-за кордону, або допрацьовані у нас кілька років тому і вже поїздили в «новому» вигляді.
Найважче оцінити тюнінг двигуна і трансмісії, оскільки не всі роботи видно неозброєним оком. Виникають складнощі і з аерографією, яка є, свого роду, мистецтвом. Крім того, вона може бути авторською, через що ціна «розмивається».
І навіть на такий відносно ясний предмет, як мультимедіа та аудіосистеми, погляди страховика і страхувальника можуть сильно різнитися. Для любителя, який копітко створював у своїй машині акустичну систему, підбираючи динаміки, підсилювач, програвач «як по нотах», його дітище дорого - вона майже безцінне. А з точки зору страховика це просто набір компонентів, що мають каталожну вартість, які, при цьому, втрачають у ціні до 40% на рік.
У такому випадку і незалежна експертиза мало чим може допомогти - як оцінити «приватне» і індивідуальне? У цілому, з різним саморобним тюнінгом завжди виникають великі складнощі, оскільки назвати його ціну просто неможливо.
Хоча були випадки, коли і який-небудь цілком собі «заводський» старенький Brabus змушував експертів в подиві розводити руками, і ніхто з них не міг сказати точно, скільки коштує такий автомобіль: може, 300 000 руб., А може, 3 млн ...
І ще один важливий практичний момент. Оформляючи поліс на затюнингован автомобіль, радимо заздалегідь з'ясувати, яким чином будуть відновлюватися ушкодження.
Наприклад, досить часто виникають тертя між клієнтом і компанією з приводу «ремонт або заміна». Компанія вважає, що тріснутий спойлер цілком можна заклеїти, а клієнт вимагає новий.
Цих та подібних їм неприємностей легко можна уникнути, якщо договір страхування оформити таким чином, що всі пошкоджені елементи будуть замінені на нові. Правда, обійдеться такий поліс дорожче.
|