Діод - двухелектродний електронний прилад, струм через який проходить тільки в одному напрямку, який називається прямим (інший напрям вважається зворотним). Електрод діода, підключений до позитивного полюса джерела струму, називають анодом, а до негативного - катодом.
Розрізняють електровакуумні й напівпровідникові види діодів. Перший вид діодів є застарілим. В даний час велике поширення одержали електронні прилади на напівпровідникових діодах.
Принцип дії напівпровідникового діода заснований на односторонній провідності pn переходу - контакту між напівпровідниками з різним типом провідності.
Діоди часто використовуються для перетворення змінного струму в постійний (випрямлення), тому вони є незмінними елементами різних електронних приладів, що працюють на постійному струмі, але живляться від мережі змінного. Діоди також використовуються в радіоелектронних пристроях (теле-і радіоприймачах) для виділення низькочастотної модуляції з модулювання сигналів. Властивість односторонньої провідності діода використовується також для захисту різних пристроїв від неправильного включенія.Кроме того, напівпровідникові діоди застосовуються для комутації високочастотних сигналів.
Деякі види діодів: стабілітрони - використовуються для стабілізації напруги; тунельні діоди - застосовуються як підсилювачі, генератори і іншого; варикапів - діоди, що володіють змінною місткістю (залежить від зворотного напруги), використовуються в якості змінних конденсаторів; світлодіоди - діоди, що випромінюють світло у видимому діапазоні за рахунок рекомбінації електронів і дірок в PN переході; фотодіоди - відкриваються під впливом світла; діод Шоттки - діод з малим падінням напруги при прямому включенні.