автомобіль - портал ГлавнаяРегистрацияВход Среда
15.01.2025
11:58
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта
Категории раздела
Автозвук
Обвіси і Спойлери
Різне
тюнінг
Светотюнінг
зовнішній тюнінг
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа
Добавь сайт
 Авто статьи 
Главная » Статьи » Авто тюнінг » Автозвук

Підсилюємо відчуття
Наскільки б не була простою автомобільна аудіосистема, магнітола в ній так чи інакше присутні: хоч покупна, хоч штатна. Але хоча у неї, швидше за все, вже буде вбудований підсилювач, цього недостатньо. Автомобільний підсилювач потужності дозволяє радикально поліпшити якість звучання - навіть якщо він з молодшої лінійки, за умови, що виробник заслуговує довіри. Потрібен зовнішній підсилювач хоча б тому, що в корпус звичайної магнітоли необхідні для повноцінного звукопідсилення електронні компоненти просто не помістяться.

Від свого домашнього побратима підсилювач відрізняється не тільки іншим харчуванням і компонуванням, а й величезною роллю необхідного функціонального оснащення, в цьому він набагато ближче до професійної техніки. Призначення використовуваних в автомобільних підсилювачах спеціальних функцій і можливостей буває саме різне і дозволяє ставити такі режими роботи, які потрібні з урахуванням конфігурації системи, особливостей інших компонентів тракту і акустичних властивостей салону автомобіля. Втім, іноді зустрічаються і "порожні" підсилювачі, єдине призначення яких - тільки підсилювати сигнал. В цьому випадку відсутній функціональний набір заповнюється за рахунок можливостей головного пристрою, або окремого зовнішнього звукового процесора, або ж будь-якого іншого пристрою обробки сигналів.

Одна з найважливіших характеристик автомобільного підсилювача - число його каналів, і воно може бути різним: від одноканальних моделей (їх часто називаються моноблоками), до багатоканальних, тобто 5 -, 6 -, а іноді навіть 8-канальних. У першому наближенні можна сказати, що скільки каналів - стільки АС і сабвуферів можна до підсилювача підключити, але тут є багато хитрощів і винятків. "Робочими конячками" в car audio, як правило, служать 4-канальні моделі молодших лінійок, що відповідають потребам типової аудіоконфігураціі мінімального складу: пари фронтальних АС плюс сабвуфер. У даному прикладі споживачів у підсилювача три, а каналів - чотири. Це тому, що практично будь підсилювач з парним числом каналів допускає об'єднання пари каналів в один канал збільшеної потужності, що називається мостовим режимом. Приріст потужності важливий тому, що сабвуферу її потрібно набагато більше, ніж основним АС, а "міст" дозволяє отримати надбавку аж до 4-кратної (величина такої надбавки залежить від конкретної моделі підсилювача).

Багатоканальний підсилювач дозволяє одним махом "озвучити" всі наявні динаміки, але незважаючи на очевидне зручність такого рішення, часто зустрічаються системи на декількох підсилювачах, як правило - одноканальних та двоканальних. Це дозволяє добитися кращої якості звучання, причому типовим правилом розподілу ролей в такій системі буде виділення найкращого підсилювача для фронтальних АС, простіше - для тилових АС, якщо вони є, і потужніший - для сабвуфера. Якщо довести ідею розподіленого посилення до максимально можливої ​​межі, то вийдуть екстремально складні і дорогі системи, побудовані цілком на одноканальних підсилювачах, причому їх число буде збігатися не з числом АС, а з числом використовуваних в АС головок. Скажімо, якщо у нас 3-компонентні фронтальні АС і сабвуфер, то підсилювачів знадобиться сім (3 +3 +1). На практиці таке зустрічається вкрай рідко і не тільки в силу дорожнечі, а й по компонувальних міркувань: стільки підсилювачів найчастіше буває просто ніде розмістити в автомобілі, не кажучи вже про те, що для них зовсім непросто забезпечити необхідне електроживлення. Крім того, кращі з сьогоднішніх двоканальних моделей практично нічим не поступаються за якістю комбінації з двох одноканальних. І все ж є одна сфера застосування, де моноблоки категорично вітаються: підсилювачі для сабвуферів. Вони сильно відрізняються від універсальних підсилювачів неабияким запасом по потужності, обмеженим тільки басової областю діапазоном частот, специфічним функціоналом для настройки баса і, як правило, - здатністю працювати на малу навантаження, аж до 1 Ома або навіть 0,5 Ом. Як правило, в парі з пристойним сабвуфером звучать такі підсилювачі помітно виграшніше включених в мостовому режимі двоканальних побратимів.

Автомобільні акустичні системи складаються з окремих головок (динаміків) та спеціальних пристроїв для розподілу частот по голівках - кроссоверам. Останні дуже важливі - наприклад, якщо подати на високочастотний динамік - так званий твітер - сигнал середньої потужності, минаючи кросовер, то твітер просто згорить. У найпростіших автомобільних АС кросовер непомітно захований десь всередині конструкції, а починаючи з середнього класу і вище він зазвичай поміщений в окремий корпус і крім своїх безпосередніх обов'язків може ще пропонувати можливість додаткової корекції звучання, що завжди вітається. Однак нескладно помітити, що в повному комплекті автомобільних АС відсутній один вкрай необхідний елемент, без якого повноцінне звучання неможливо - корпус. А все тому, що корпусом будуть служити ті монтажні місця і внутрішні обсяги автомобіля, де динамік виявиться - чи то двері, задня полиця, стійки кузова, торпедо або кік-панелі. Вибір остаточного місця установки виробник завжди залишає на розсуд інсталятора. Від того, як майстер цим розпорядиться, залежить - буде система звучати дуже добре або дуже погано з одним і тим же динаміком. Іншими словами, установника можна вважати повноправним творцем звучання, що вносить свою лепту не тільки в розміщення компонентів, але і в їх конструкцію.

У простому випадку динаміки ставляться в штатні місця, спочатку передбачені конструкцією автомобіля. Практично для будь-яких штатних місць є відповідні по типорозміру і розташуванню монтажних отворів покупні динаміки. Однак може виявитися так, що по діаметру вони підходять, а по посадкової глибині - ні, оскільки магнітна система буде впиратися в якій-небудь обмежувач, яким у разі дверного розташування найчастіше виявляється опущене до нижньої точки бічне скло. В такому випадку допоможуть спеціальні динаміки "тонкої" (slim) серії, які є у переважної більшості виробників, а також установка через товсті проставочное кільця - те й інше на бюджет інсталяції практично не позначається. Якщо при цьому не протидіяти пропозицією інсталятора додатково обробити двері шумовіброізоляціоннимі матеріалами, то динаміки вже зазвучать вельми непогано. Обробка дверей та інших можливих місць установки АС зовсім не служить додатковим шансом отримати з клієнта якнайбільше грошей - це сугуба необхідність, оскільки двері тепер служить також корпусом АС і впливає на звук дуже істотно. Але для серйозних інсталяцій можливостей штатних місць явно недостатньо і найчастіше практикується установка в спеціальні подіуми, розміщені не тільки там, де зручно, але й там, де це оптимально для хорошого звучання. Також подіуми та спеціальні корпусу дозволяють закріпити головки міцніше і зорієнтувати їх в потрібному напрямку по відношенню до слухача. А якщо конфігурація інтер'єру автомобіля ніяк не дозволяє оптимальну установку АС, то становище врятують аудіопроцесори, їх можливості у виправленні недоліків звучання дуже широкі, хоча і не безмежні.

Конструктивно автомобільні АС поділяються на дві великі групи: коаксіальні і компонентні. У коаксіальних АС всі головки зібрані в єдину конструкцію і найчастіше високочастотний випромінювач знаходиться на центральній осі НЧ / СЧ-випромінювача. У компонентних АС головки фізично розділені один від одного, і це дає куди більше широкий простір для експериментів у пошуку найкращого місця розташування головок для більш якісного звучання. Тому у багатьох виробників в середніх і старших лінійках АС взагалі немає коаксіальних моделей, або вони виконані розбірними, що допускає установку обома способами. Крім того, АС розрізняються по числу смуг: у першому наближенні можна сказати, що їх стільки ж, скільки випромінювачів, хоча іноді трапляються випадки, коли в одній смузі працюють кілька випромінювачів. Найбільш популярні 2-смугові конструкції, тобто состояшій з ВЧ-головки і НЧ / СЧ-головки, а на вершині гамми знаходяться 3-смугові АС компонентної конструкції. У таких комплектів за відтворення найбільш інформативних з музичної точки зору частот - середніх, - відповідає спеціальна СЧ-головка, і це дозволяє добитися кращого звучання не тільки за рахунок її спеціалізації, але й завдяки можливості вибору для неї оптимального місця установки, відмінного від місця великорозмірної басової (НЧ / СЧ) головки. А якщо ми спустимося з Олімпу до підніжжя і подивимося на багатосмугові коаксіальні моделі початкового класу, то побачимо, що збільшення числа смуг понад 3-х не має ніякого сенсу з точки зору якості звучання. Всякі спекуляції на цю є чисто маркетинговим трюком, на який не слід потрапляти. Більшість 4 -, 5 -, а то і 6-смугових "коаксіалом" звучать просто жахливо.

Сабвуфер - по суті такий же динамік, як і входить до складу звичайних АС, тільки великорозмірний, оскільки призначений виключно для баса. І все-таки в car audio сабвуфери складають окрему ланку аудиотракта. Причина такої відокремленості лежить знову ж таки в специфіці відтворення найнижчих частот в автомобілі. Сабвуферу потрібно набагато більше потужності, ніж основним АС; зазвичай в 3-4 рази більше. Крім того, для сабвуфера звичайно мало придатне використання внутрішніх обсягів порожнин автомобіля, хоча так іноді все-таки вимушено надходять і є моделі сабвуферів, спеціально розрахованих на таке застосування. Набагато більш популярно виготовлення спеціальних сабвуферних корпусів з товстостінних плит MDF або фанери. Крім того, для сабвуферів майже не практикується пасивне поділ частот, як в кросовері звичайних АС, а використовується активна фільтрація за допомогою фільтрів низьких частот в підсилювачі або зовнішньому процесорі з кросовером.

До чого такі складнощі? Справа в тому, що автомобільному сабвуферу, крім музичної ролі по відтворенню низьких нот, відведена ще одна, суто утилітарна - "перекричати" дорожній шум, основний спектр якого лежить саме на низьких частотах і заважає прослуховуванню. Основні динаміки аудіосистеми, а вони зобов'язані перебувати спереду для формування фронтальної звукової сцени, з об'єктивних причин не здатні бути достатньо басовитими для цього. За компонувальних міркувань їх не можна зробити досить великими, а крім того, в автомобілі досить важко використовувати ті прийоми поліпшення басової віддачі, які застосовні в домашніх АС - скажімо, застосування фазоінвертора. Якщо "підняти" бас АС за допомогою регулятора тембру або схеми підйому баса в магнітолі, то динаміки швидше почнуть "хрипіти", ніж співати, і незабаром можуть вийти з ладу. Відповідно, їм потрібен басовий помічник, і це - сабвуфер. Сотні ват, які потрібні сабвуферу, потрібні не тільки для боротьби з шумом і не тільки для передач піків сигналу на низьких частотах - тут впливають ще й особливості поширення баса в автомобілі. Об'єм салону за акустичними мірками занадто малий, і знаходиться в ньому повітря грає роль пружного тіла, що перешкоджає коливань низькочастотного дифузора. Іншими словами, сабвуферу належить не просто створити звукову хвилю, але і з підвищеним зусиллям натурально "прокачати" салон. Такий спосіб отримання басу називається компресійним. До речі, для кабріолетів об'єм повітря виявляється вже дуже великим, так що потужності потрібно ще більше, а самих сабвуферів в цьому випадку вітається мати хоча б пару. Тут варто пояснити, що мова йде про "нормальних" аудиосистемах для повноцінного прослуховування музики на помірному рівні гучності. Якщо ж хочеться озвучити сусідні квартали або брати участь у серйозних змаганнях на гучність звучання (SPL), то рахунок йде вже не на сотні, а на тисячі, і в самих екстремальних випадках - десятки тисяч ват.

Найпростіше отримати повноцінний бас в автомобілі за допомогою т.зв. активних сабвуферів, які представляють собою НЧ-головку, вже встановлену в готовий корпус і забезпечену сабвуферним підсилювачем. Якщо використовувана НЧ-головка досить великорозмірна, то аудіосистема віддячить за таке придбання дійсно глибоким басом. Але за іншими критеріями, а їх для оцінки якості басу досить багато: взяти хоча б чіткість, щільність, повноту, атаку - бас переважної більшості активних сабвуферів, м'яко кажучи, не вражає. Існує лише кілька моделей активних сабвуферів на ринку, позбавлених таких компромісів, і кожен раз поява такої моделі - велика подія. Пасивні сабвуфери зовні мало відрізняються від активних, це знову НЧ-головка в заводському корпусі, але без підсилювача. Тут вже більше свободи для пошуку хорошого звучання, і з пристойним зовнішнім підсилювачем пасивний варіант прозвучить краще свого активного аналога. А найкращої якості можна досягти, виготовивши спеціалізований як під куплену НЧ-головку, так і під наявний автомобіль, висококласний міцний і важкий корпус та індивідуально підібравши сабвуферний підсилювач. Хоча такий варіант найбільш клопіткий і дорогий, він приносить істотну вигоду не тільки відмінним звучанням баса, але і найкращою інтеграцією в простір багажника. Окремо стоять раніше згадані сабвуфери для бескорпусной установки (free air); особливо вдало їх використання в задній полиці в седанах. Так і витрати на корпус усуваються, і простір багажника залишається необуреним. Здавалося б - суцільні плюси, проте серед поточного асортименту сабвуферних головок придатних для free-air установки моделей раз-два та й усе. Причина в тому, що такі сабвуфери примхливі в установці та налаштування, а також мають меншу віддачу порівняно з корпусними версіями, так що більшість виробників техніки та інсталяторів не люблять з ними зв'язуватися.

Безперечно, що поліпшити якість звучання можна в будь-якому автомобілі, навіть якщо на це виділено помірний бюджет. Але простим і ефективним будь-яке рішення буде тільки при наявності кваліфікованої допомоги фахівців. До речі, не граючи значущої ролі ні в світовому автомобілебудуванні, ні у виробництві аудіотехніки, Росія, проте, має таку інсталяційну школу, яку прийнято вважати кращою в світі. Роботи вітчизняних майстрів дивують світ, а збірна команда Росії рік за роком вселяє трепет у серця суперників на міжнародних автозвукових змаганнях. Всі відомі випадки відвідин Росії за останні років п'ять уславленими зарубіжними майстрами-установшікамі з тренінг-програмами проходили за одним і тим сценарієм: спершу гості виглядають дещо розгублено, а незабаром після цього, подолавши з професійною гордістю, зізнаються, що швидше самі б чого-небудь повчилися. Зрозуміло, далеко не всі вітчизняні студії, пропонуючи послуги з установки аудіотехніки та іншого додаткового обладнання, дійсно мають висококласними фахівцями і здатні гарантувати відмінний результат, і далеко не вся продається техніка претендує на високу якість звучання. Вибрати гідних уваги установників допоможе знайомство з їх вже здійсненими роботами, які можна зустріти в демо-залі, на виставках і змаганнях, або на сторінках преси. Здоровою думкою буде і безпосереднє звернення на "гарячу лінію" підтримки покупців в російського представництва компанії-виробника, якщо така існує. Як правило, за цю роботу в компанії відповідають прекрасні фахівці, в минулому великодосвідчені інсталятори, вони не тільки дадуть відповідь на технічні питання, а й призведуть на вибір назви інсталяційних студій в столиці та регіонах, в якості роботи яких можна бути впевненим.

4-канальні підсилювачі молодших лінійок найбільш популярні в якості першого кроку до серйозної аудіосистеми. У цієї моделі є як лінійні, так і високорівневі входи для підключення до головного пристрою без лінійних виходів, наприклад - до штатної магнітоли.

Підсилювачів в системі може бути і декілька. Якщо немає бажання демонструвати достоїнства інсталяції, то ж саме можна зробити повністю приховано.

3-компонентні моделі високих лінійок по праву займають найбільш почесне становище для побудови фронтальних АС, дозволяючи отримати не тільки найбільш якісне, але і найбільш гнучке в налаштуванні звучання.

Рідкісний випадок, коли активний сабвуфер виступає не тільки найбільш зручним, а й високоякісним басовим рішенням. У цієї моделі підсилювач трьохканальний і здатний озвучити також фронтальні або тилові АС.
Категория: Автозвук | Добавил: Makar (02.04.2012)
Просмотров: 845 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Нові авто статті
Форсування двигуна ВАЗ 2106
Заміна ременя генератора ВАЗ 2109
Заміна масла і масляного фільтра в ВАЗ 2106
Виготовлення обваження своїми руками
Плюси і мінуси накладок, дефлекторів, спойлерів
Авто фото тюнинг

! автомобіль ! Нові автомобілі ! Експлуатація автомобіля ! Авто тюнінг ! Автоправо ! Страхування !
Copyright MyCorp © 2025Создать бесплатный сайт с uCoz