автомобіль - портал ГлавнаяРегистрацияВход Пятница
29.03.2024
00:07
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта
Категории раздела
Автозвук
Обвіси і Спойлери
Різне
тюнінг
Светотюнінг
зовнішній тюнінг
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа
Добавь сайт
 Авто статьи 
Главная » Статьи » Авто тюнінг » Автозвук

Як і куди встановити сабвуфер?

Як і куди встановити сабвуфер?

Перш ніж приступити до купівлі та встановлення динаміків в автомобіль, ви повинні чітко собі уявити, як ваша аудіосистема буде виглядати в цілому. А для того треба мати якщо не повним знанням, то хоча б частковим розумінням теми. Погодьтеся, одна річ, коли ви приходите до установника, абсолютно не розуміючи, як, що і де робиться, і інше, коли точно знаєте, чого хочете - зовсім інше ставлення до вас і зовсім інша розмова.


Для початку трохи теорії.

Найчастіше в автомобілі використовується чотири види акустичного оформлення: закритого типу (ЗК), корпус з фазоінвертором (ФК), смугового типу (ПК) і нескінченний акустичний екран (free air). Якщо розвивається НЧ-голівкою звуковий тиск в ЗК (або free air) прийняти за якусь величину N, то, встановивши цей же динамік в ФК, з деякою часткою наближення отримаємо приріст звукового тиску рівний 3 дБ, а в ПК - б дБ. Нагадаємо, що збільшення рівня звукового тиску на 3 дБ означає збільшення гучності звуку в два рази, відповідно, 6 дБ - в чотири рази. З усього сказаного можна зробити висновок: застосування більш складного акустичного оформлення для НЧ-головки дозволяє використовувати менш потужні підсилювачі при рівній гучності звучання. А враховуючи, що вартість підсилювача зростає пропорційно його потужності, то даний показник важливий для багатьох автолюбителів.

Ще одна обставина, яка хвилює багатьох покупців при виборі сабвуфера - кількість обмоток звукових котушок. У магазинах можна знайти сабвуфери з однією, двома і навіть з чотирма обмотками. Для чого це робиться? Збільшення кількості обмоток - деяка хитрість виробників, що дозволяє використовувати замість одного дуже потужного декілька менш потужних підсилювачів. На якість звуку це абсолютно не впливає, і застосовується тільки для отримання максимального звукового тиску.

Кілька слів про активні корпусних сабвуферах. Тим більше що за останній рік на ринку з'явилося чимало моделей, привабливих як за якістю звучання, так і по развиваемому звуковому тиску. Якщо виробник підходить серйозно до цих товарів, то намагається оптимально підібрати зв'язку "підсилювач + НЧ-гучномовець", чим забезпечує високу якість звуку і позбавляє вас від необхідності самому робити необхідний підбір компонентів. Більш того, активні сабвуфери прості в налаштуванні, монтажі і в більшості своїй оснащені високорівневими входами для підключення штатних головних пристроїв. Основний недолік активних сабвуферів - відсутність окремих виходів вбудованого підсилювача, тому якщо він вийде з ладу, то сабвуфер стане марним.

Вибір акустичного оформлення і місця установки НЧ-головки багато в чому залежить від типу кузова автомобіля. Конструктивно всі автомобілі можна розділити на три умовні класи: з поєднаним об'ємом салону і багажного відділення (типу хетчбек і універсал), з ізольованим від салону багажником (типу седан) і відкритим кузовом (типу кабріолет). Кожен з цих автомобілів має свої особливості установки, тому розглянемо їх окремо.

Як встановлювати НЧ-динамік в кузов автомобіля типу седан?

Автомобілі з таким типом кузова найбільш складні для установки сабвуфера. Якщо просто "кинути" сабвуфер в багажник або встановити в бічну стінку, то за рахунок акустичного екранування в салон доходитимуть тільки найнижчі частоти, і то більше через вібрації самого кузова. Тому для того щоб бас був в салоні, доводиться йти на певні хитрощі і поступки. Проаналізуємо декілька оптимальних варіантів розміщення сабвуфера.

Задня полиця

Вважається найвдалішим місцем установки НЧ-головки в автомобілях з даним типом кузова. У даній модифікації можна використовувати всі варіанти акустичного оформлення.

1. Нескінченний акустичний екран

Найпростіший спосіб установки НЧ-головки, але має ряд особливостей.

По-перше, для даного акустичного оформлення підійдуть тільки спеціально розроблені НЧ-головки. (Зазвичай виробник динаміків указує тип рекомендованого акустичного оформлення, звертайте на це увагу.)

По-друге, потрібно буде повністю ізолювати багажник від салону. Іншими словами, герметично закрити всі щілини. Причому для деяких марок автомобілів виконання такої операції може виявитися складніше, ніж установка корпусного динаміка.

Суттєвою модернізації повинна піддатися і сама задня полиця. Бажано зробити її з товстої (18-20 мм) MDF-плити (підійде також ДСП або фанера), щоб динамік не трясло на великій гучності. Іноді для цих цілей використовують дві панелі меншої товщини, склеєні і додатково стягнуті між собою гвинтами. Збільшення товщини задньої полиці дозволяє не тільки створити жорсткішу настановну поверхню, але і частково "витягнути" динамік з об'єму багажника, а значить, зменшити технологічні отвори в задній полиці.

По-третє, НЧ-головки, призначені для роботи в нескінченному акустичному екрані, вельми критичні до відтворення діапазону нижче власної резонансної частоти. Оскільки лінійний хід дифузора в цьому діапазоні доходить до критичної позначки, то щоб уникнути виходу динаміка з ладу обов'язкова наявність фільтру інфранизьких частот третього або четвертого порядку. Налаштувати його слід на частоту 25-30 Гц.

Ще одна обставина, яку ви повинні враховувати, встановлюючи free-air-сабвуфер, - характер баса залежатиме від ступеня заповнення багажника.

2. Закритий корпус

На відміну від free-air-установки, в цьому варіанті сабвуфер поміщається в якийсь замкнутий об'єм, який може становити 15-30 л. Завдяки цьому знімаються жорсткі вимоги до ізоляції багажного відділення, а за рахунок природного спаду АЧХ гучномовця не обов'язковим стає і наявність ФІНЧ. До недоліків слід віднести необхідність глибокої модернізації задньої полиці (доведеться випиляти нішу для установки ящика) і, як наслідок для всіх корпусних НЧ-голосно-говорітелей, втрату корисного об'єму багажного відділення.

3. Корпус з фазоінвертором

Як було сказано в теоретичній частині, використання корпусу з фазоінвертором дозволяє отримати приріст звукового тиску приблизно на 3 дБ, при цьому порт (порти) фазоінвертора бажано розташовувати якомога ближче до НЧ-голівці. Монтаж даного варіанту акустичного оформлення мало чим відрізняється від установки корпусу закритого типу, буде потрібно тільки значно модернізувати задню полицю, оскільки необхідний об'єм корпусу, як правило, виходить більше, ніж для оформлення закритого типу, і залежно від використовуваної НЧ-головки складає від 20 до 40 л.

4. Корпус смугового типу

Як показує досвід установки, при грамотному розрахунку конструкції даний тип корпусу можна вважати оптимальним для автомобілів з кузовом типу седан. Серед основних переваг слід виділити максимальний приріст звукового тиску (до 6 дБ), НЧ-головка виходить повністю закритою і тому захищеною від зовнішніх пошкоджень, порт фазоінвертора виведений в задню полицю і за рахунок невеликих габаритів практично не порушує її цілісності. Ще одна перевага - знижуються вимоги не тільки до якості ізоляції простору салону і багажника, але і самої задньої полиці. Тобто ті кошти, які ви вкладете в модернізацію салону і багажного відділення для інших видів акустичного оформлення, можуть бути набагато вище витрат на побудову корпусу смугового типу. Більше того, можна використовувати вже готові конструкції корпусів, висунувши порт фазоінвертора (ФМ) на величину, необхідну для його виводу в задню полицю. Правда, ця схема працює в тому випадку, якщо на висунутий об'єм порту зменшити об'єм передньої (що грає) камери сабвуфера.

Основні недоліки такої конструкції - великі настановні габарити корпусу і складність його розрахунку.

Підлокітник заднього сидіння

У багатьох сучасних автомобілів в відкидається підлокітнику задніх сидінь передбачено спеціальне вікно, чим і користуються багато інсталяторів. Все, що сказано для установки сабвуфера в задню полицю, справедливо і для цього типу монтажу, тільки з деякими уточненнями.

Слід звертати увагу на те, щоб розміри отвору були достатньо великими і не сильно затінювали дифузор НЧ-динаміка. В іншому випадку гарного баса не отримаєте.

Якщо розміри отвору недостатні для установки ФЕ, то не слід виводити його додатково, наприклад, в задню полицю. Краще подумати над тим, щоб змінити його форму, наприклад, виконати розрахунок не для круглого, а для щілинного фазоінвертора.

Тим, хто любить слухати музику голосніше, є сенс взагалі встановити за задніми сидіннями жорстку стінку, в яку - дифузором до салону - врізаються відразу два великих динаміка. Гучний звук гарантований - можливо, навіть доведеться підсилити замки багажника.

Як встановлювати НЧ-динамік в кузові автомобіля типу хетчбек?

Власникам автомобілів з таким типом кузова отримати хороший бас взагалі просто - через те, що між багажником і салоном мінімум перешкод. Для НЧ-головки можна використовувати будь-який вид акустичного оформлення, окрім, звичайно, free air. Однак і тут є маленькі хитрощі.

Слід пам'ятати, що якщо на шляху у звуку від НЧ-гучномовець є якесь жорстке перешкоду, то це, як правило, дозволяє отримати додаткове збільшення рівня гучності. Наприклад, встановивши найпростіший сабвуфер в корпусі трапецієподібної форми за задніми сидіннями і направивши його дифузором на заднє скло, можна отримати відчутно більше баса. Правда слід розуміти, що ефект прямо залежить від відстані між динаміком і склом (найбільша віддача виходить тоді, коли відстань між ними можна порівняти з діаметром дифузора).

Бувають випадки, особливо в невеликих автомобілях, коли використовується і великий 12-дюймовий сабвуфер, і підсилювач могутній, а гучного баса немає. Відкриваєш двері - бас з'являється, закриваєш - пропадає. Така ситуація, як правило, говорить про недостатній об'єм корпусу НЧ-головки. Якщо збільшувати об'єм вже нікуди (з'їдається весь корисний об'єм багажника), то необхідно взяти динамік меншого типорозміру. Причому, як показує практика, сабвуфери з НЧ-головками типорозміру 10 дюймів в невеликих автомобілях звучать куди мелодійніше і точніше своїх більших побратимів.

Як встановлювати НЧ-динамік в кабріолеті?

В автомобілях з відкритим типом кузова не так вже й багато місць, куди можна встановити НЧ-динамік. З досвіду можна сказати, що кращих результатів по звуковому тиску дозволяють добитися оформлення ФК або ПК. Коли обсяги акустичного оформлення обмежені, іноді застосовують ЗК, але в цьому випадку краще використовувати дві НЧ-головки, а перед ними на деякій відстані встановити жорстку плиту для збільшення віддачі.

Категория: Автозвук | Добавил: Makar (29.07.2011)
Просмотров: 1304 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Нові авто статті
Форсування двигуна ВАЗ 2106
Заміна ременя генератора ВАЗ 2109
Заміна масла і масляного фільтра в ВАЗ 2106
Виготовлення обваження своїми руками
Плюси і мінуси накладок, дефлекторів, спойлерів
Авто фото тюнинг

! автомобіль ! Нові автомобілі ! Експлуатація автомобіля ! Авто тюнінг ! Автоправо ! Страхування !
Copyright MyCorp © 2024Создать бесплатный сайт с uCoz