автомобіль - портал ГлавнаяРегистрацияВход Вторник
28.01.2025
18:22
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта
Категории раздела
Автозвук
Обвіси і Спойлери
Різне
тюнінг
Светотюнінг
зовнішній тюнінг
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа
Добавь сайт
 Авто статьи 
Главная » Статьи » Авто тюнінг » Автозвук

Автомобільні аудіосистеми: почнемо з головного
З прослуховуванням музики в автомобілі, здавалося б, усе простіше простого і ясніше ясного. Якщо аудіосистема штатна, то вибираємо найкращу із запропонованих автовиробником аудіокомплектацій, чого тут думати? А якщо штатної "музики" немає, або в дісталася з других рук машині коштує відверта мотлох, то купуємо сучасну магнітолу поприличней, а при необхідності - і динаміки за тим же принципом. Ну а вже якщо хочеться чогось особливого, то дивимося на породисті великогабаритні аудіокомпоненти в салоні з продажу домашньої техніки high end, відзначаємо спеціальну конфігурацію та обробку поверхонь тамтешньої кімнати прослуховування - і приходимо до невтішного висновку, що все це пишність ну ніяк не можна застосувати до автомобілю ...

У тому, що непогрішна логіка привела нас в глухий кут, немає нічого дивного - саме так завжди і відбувається, коли міркування укладені в рамках обмеженого кругозору. Розширити його допоможе перша ж добре звучить аудіосистема, виявлена ​​в машині приятеля або зустрінута на автомобільній виставці, фестивалі, автозвукових або тюнінгових змаганнях і всякого роду "автотусовках", яких у столиці та регіонах, на щастя, проводиться зараз досить багато в теплий сезон. Виглядати автомобільні аудіосистеми можуть зовсім по-різному: від нічим не видають своєї присутності компонентів - це інсталяції в стилі "stoсk", тобто відрізнити зовні від запропонованих автовиробником, до феєричних демокаров з немислимим числом виставлених напоказ сабвуферів, підсилювачів і моніторів - це приклад інсталяції в стилі "custom". Спільне в цих різномастих систем одне: всі вони радують своїх власників, щодня надаючи їм задоволення. І при цьому вони зовсім не схожі на домашні системи.

Якщо інсталяції в стилі "stock" практично не відрізняються від серійних, то інсталяції в стилі "custom" мають на увазі істотні зміни інтер'єру. На знімках: Ford Focus II
Автомобіль - дійсно надзвичайно несприятлива середу для роботи аудіокомпонентів, навіть якщо це наікофортабельнейшій лімузин. Мізерно малий за акустичними мірками обсяг "приміщення для прослуховування", шум від дороги і двигуна, велика кількість відображають звук і поглинаючих його поверхонь, відсутність можливості оптимального розміщення динаміків по відношенню до слухача і один до одного - ось лише малий перелік того, що заважає гарному звучанню і над чим насміхаються адепти домашніх аудіосистем. До того ж автомобільним аудіокомпоненти доводиться працювати у воістину моторошних умовах: тряска, пил, вологість, ультрафіолетове випромінювання, електромагнітне випромінювання від бортової електроніки, величезні перепади температур, включаючи глибоке промерзання. Додатково ускладнює ситуацію низька напруга бортової мережі - 12 вольт. Загальновідомо, що для високоякісного звучання потрібен певний запас по потужності, а це означає, що при інших рівних умовах автомобільної техніки в порівнянні з домашньою доведеться оперувати в десятки разів більшими величинами струму - в деяких аж ніяк не екстремальних інсталяціях рахунок йде на кілька сотень ампер.

І все-таки, автомобільна техніка здатна відмінно виконувати свою роботу. Секрет лежить в спеціалізації - в конструкції такої техніки вже враховані негативні фактори і використовуються досить ефективні засоби, що знижують їх вплив. І хоча кращим реально існуючим автомобільним аудіосистем ніколи не дотягнутися до кращих домашніх, вони все одно досить гарні, щоб дарувати захоплення навіть розпещеному прискіпливому слухачеві. А якщо ми подивимося на аудіотехніку малого та середнього класів, то з великим подивом виявимо, що автомобільний варіант цілком порівнянний за якістю з домашнім, і більше того, з багатьох практичних питань автомобільна техніка легко кладе домашню на лопатки.



Сабвуферів не обов'язково має бути так багато, але зовсім без них в серйозній аудіосистемі не обійтися. На знімку: Fiat 500 New

Головна перевага car audio лежить поза технічної сфери: автомобільна техніка незрівнянно більш доступна з точки зору часу, відпущеного сучасній людині на свої захоплення. Менше працювати і більше заробляти, мати масу можливостей прикрасити своє дозвілля - напевно, десь і з кимось так справді буває, але чи багато прикладів знайдеться серед найближчих знайомих? А в машині ми так чи інакше проводимо годинник день за днем, принаймні жителі мегаполісів давно з цим змирилися. Досить дивно буде не використовувати можливість чудово поліпшити проведення цього часу за рахунок добре звучить улюбленої музики, тим більше, що засіб для цього поруч і доступно всім.

Наступна перевага також лежить не стільки в технічній, скільки в маркетинговій сфері та відображає особливості асортименту продукції на сучасному споживчому ринку. В силу різних причин домашня аудіотехніка вже досить довгий час відчуває сильний "розліт" по двом ринковим полюсів: або це максимально доступні за ціною і абсолютно нецікаві, а часом і відверто жахливі по звучанню комплекти апаратури, або дуже дорогі - настільки, щоб бути недоступними захопленої аудиторії з середніми доходами, - компоненти елітного рівня. Причому прямого зв'язку між ціною і якістю звучання тут немає і часто домашні комплекти скоріше можна віднести до дизайнерських вишукувань і предметів розкоші, замість їх прямого призначення. Середній клас домашньої аудіотехніки стрімко вимивається, і у цього правила є лише поодинокі щасливі винятки. Навпаки, цієї біди, яка змушує сьогодні адептів домашньої техніки стогнати і гірко зітхати про "добрих старих часів" як у розмовах з друзями, так і на сторінках практично всієї світової аудіопресси, в автомобільній середовищу немає зовсім! Так вже вийшло, на щастя автолюбителів, що в рамках будь-якого бюджету серед автомобільної аудіотехніки завжди можна знайти вельми пристойні компоненти, і це буде не винятком, а правилом. Зрозуміло, і в car audio є чимало відвертого мотлоху в різних класах, але є й ціла плеяда міцно відчувають себе на ринку гідних компаній-виробників, продукція яких при досить широкому охопленні цінових рівнів незмінно радує відмінною якістю, удосконалюючись з кожним оновленням лінійки. Звичайно, автомобільні динаміки за $ 50 і за $ 5000 - це в будь-якому випадку "дві великі різниці", але якщо вони зроблені компанією із заслуженою репутацією, то незалежно від ціни ми неодмінно знайдемо, що це продукт технічно досконалий і любовно зроблений захопленими музикою творцями. Змінюються матеріали і технології, змінюється ступінь щедрості розкриваються музичних красот, але залишається незмінною ідея - продукт повинен радувати слухача, така його головне призначення. По крайней мере, так триває до цього часу і триватиме в найближчому майбутньому, а що принесе майбутнє віддалене - подивимося.

Чудове вміст багажника цього автомобіля в звичайному стані виявляється прихованим під фальшполом, а салон майже не зазнав змін. Тим не менш, це приклад системи найвищого класу з відмінним звучанням. На знімку: Audi A6 Avant

Ключове ж відмінність автомобільних аудіокомпонентів від домашніх полягає в процесі інсталяції. Після покупки техніки в машину рано вважати справу зробленою - на цьому процес тільки починається. Аудіосистема буде звучати рівно настільки добре, наскільки добре її встановили - ця очевидна істина очевидна настільки, що про неї іноді забувають, а в результаті до образливого часто можна зустріти інсталяції, в яких відмінні, і часом вельми недешеві, компоненти звучать досить посередньо. Мабуть, саме такі випадки і призводять до тієї образливої ​​фразі, яка малася на увазі на самому початку: "А що ви хочете, це ж машина, а не домашня кімната!" А при правильній установці все буде з точністю до навпаки. Типова історія: приїжджає вперше в настановну студію добре забезпечений володар серйозної домашньої аудіосистеми, просить зробити що-небудь зі штатною системою "Щоб було не так жахливо, слухати неможливо, я все-таки аудіофіла", а після того, як робота вдалася, розуміє, що його домашня улюблениця має істотні вади в звучанні і вимагає грунтовної переробки. Тим, хто не вірить, пропонується поспілкуватися з кращими з досвідчених професійних установників, в їх практиці подібних випадків маса.

Необхідність професійного підходу до інсталяції викликана тим, що багато прийомів car audio специфічні, використовуються тільки в цій області, а наявності звичайної технічної кмітливості і "рукатий" тут недостатньо. Справа в тому, що "немузикально" штатних аудіосистем поширюється не тільки на штатну магнітолу і динаміки, а й на саму конфігурацію системи. Наприклад, штатні місця під динаміки можуть бути розташовані там, де ніякої динамік, навіть найкращий, звучати добре не буде. А якщо з розташуванням місць пощастило, то - і це правило практично не має винятків, - завжди будуть потрібні додаткові заходи по їх доопрацювання для оптимальної роботи динаміків. І це тільки верхівка айсберга. Навіть досвідчений в тонкощах домашніх інсталяцій доведеться зустрітися з масою незвичайного серед автомобільних прийомів. Приміром, в будь-якому грамотно складеному керівництві з розміщення домашніх АС буде вказівка: для досягнення найкращого результату спробуйте поекспериментувати з відстанню від АС до задньої і бічних стін кімнати. Цікаво, як цим скористатися в автомобілі, де динаміки найчастіше встановлені врівень з монтажною поверхнею, або лише трохи виступають назовні, а виконання у зовнішніх ізольованих корпусах зустрічається надзвичайно рідко? .. І таких нюансів - не злічити. І звичайно, крім підсумкового якості звучання, є ще надзвичайно важливі в автомобілі фактори інсталяції: безпека, ергономічність та узгодженість з бортовою електронікою.


При погляді на консоль Mazda3 тільки здається, що з джерелом сигналу нічого не можна зробити. За досить помірну плату на виході штатної магнітоли з'являться лінійні виходи для підключення зовнішнього підсилювача, і звучання радикально зміниться.

У простому випадку автомобільна система складається з магнітоли і чотирьох динаміків. Якщо вони пристойної якості і встановлені не просто в штатні місця, а з дотриманням основних правил, то звучання може бути цілком непоганим - тобто без утомливих рис у характері і здатне подарувати комфортне фонове прослуховування. Але справжні музичні краси і здатність доставити захват з'являються у систем складніше. Побудовані вони роздільного принципом, тобто складаються з узгоджених між собою джерела сигналу (магнітоли), зовнішнього підсилювача потужності, акустичних систем і сабвуфера. Це мінімальний набір, який можна доповнювати як завгодно - скажемо, зовнішнім процесором, відеотехнікою, навігацією і масою інших цікавих і корисних пристроїв, але скорочувати вкрай не рекомендується. Як видно, роздільний принцип схожий з домашніми канонами, але вже на цьому етапі виникає розбіжність у підходах: так, сабвуфер для звичайної (не театральній) системи будинку не особливо-то актуальний, а в автомобілі дуже вітається. Надалі розбіжність буде тільки посилюватися.

Про кожну з складових автомобільної аудіосистеми можна розповідати довго, але зараз такого завдання не стоїть, нас цікавлять лише загальні рецепти досягнення задоволення від прослуховування за кермом. Отже, підемо по порядку і почнемо з джерела сигналу, який у широкій публіці прийнято називати магнітолою, а в професійному середовищі - головним пристроєм. Очевидно, що "голова" повинна бути максимально гарної за якістю: тут народжується музика і якщо в цьому будуть якісь вади, то вони будуть присутні в підсумковому звучанні. Найпростіше з підбором джерела тим, у кого в машині є штатний гніздо для установки покупної магнітоли традиційного типорозміру DIN або набирає все більшої популярності 2DIN (подвоєною висоти). А якщо такого гнізда немає і штатний головний пристрій не можна витягти з торпедо або консолі? Тоді можлива маса інших варіантів, специфічних для кожної моделі автомобіля. Головне правило звучить так: безвихідних варіантів не буває, завжди можна щось придумати! За дуже рідкісним винятком, оптимальне рішення легко доступно, оскільки відноситься до розряду типових для досвідчених установників. Можливо, штатна магнітола тільки здається інтегрованої в консоль, а насправді туди чудово встає і покупної апарат через перехідну рамку і інтерфейси узгодження з бортовою електронікою. Можливо, штатна магнітола допускає легку модифікацію шляхом оснащення її лінійними виходами для подачі сигналу на зовнішній підсилювач. Можливо, високоякісним джерелом стане підключений до штатної системі CD-або DVD-чейнджер, причому управлятися він буде як "рідний" шляхом підключення через спеціальний узгоджувальний інтерфейс. Якщо сигнал лінійного рівня ніяк не можна отримати "малою кров'ю", то можна подати на підсилювач сигнал високого рівня (тобто спочатку призначений не для підсилювача, а для динаміків), але для цього підсилювач повинен бути відповідним чином оснащений. У найважчому випадку, коли повноцінного сигналу від штатної системи взагалі не спостерігається - так часто буває у систем зі штатним процесором, - ситуацію врятує спеціальний зовнішній процесор, який відновлює сигнал буквально "по шматочках". Найбільш складним і дорогим у здійсненні буде побудова повністю окремої аудіосистеми "паралельно" штатної, або частково інтегрованої з нею, але це вже вищий пілотаж, зустрічається тільки в ексклюзивних інсталяціях топ-класу. Втім, практично всі замовники таких інсталяцій колись починали з того, що просили "зробити щось зі штатними динаміками, щоб було не так жахливо" ...

Вимогливі власники Lexus різних моделей часто незадоволені звучанням штатної аудіосистеми Mark Levinson. В даному випадку штатний командер дійсно "краще не чіпати", проте повноцінний аудіосигнал лінійного рівня все одно можна отримати, використовуючи процесор-відновник між штатним процесором-підсилювачем і купованих висококласним підсилювачем потужності.

У розглянутих варіантах реалізації джерела сигналу в аудіосистемі найменшим за якістю буде використання штатної магнітоли такою, яка вона є, з подачею сигналу високого рівня на зовнішній підсилювач, оснащений високорівневими входами. Але навіть у такому випадку звучання буде куди краще початкового. А кращі з кращих - це позбавлені вбудованого підсилювача флагманські CD-тюнери. Таких моделей топ-класса всього декілька на сьогоднішньому ринку, лише зовсiм небагато виробників мають їх у своїй програмі. Як правило, CD-тюнери дуже бідно оснащені, пропонують мінімальні сервісні функції, зате забезпечують найвищу якість звучання. Але яке б не було головний пристрій - визначитися з ним для побудови системи найпростіше. Цей політ фантазії та професійна кмітливість будуть потрібні при виборі і розміщенні інших ланок тракту: підсилювачів, акустичних систем і сабвуферів. Але про це - наступного разу.
Категория: Автозвук | Добавил: Makar (02.04.2012)
Просмотров: 791 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Нові авто статті
Форсування двигуна ВАЗ 2106
Заміна ременя генератора ВАЗ 2109
Заміна масла і масляного фільтра в ВАЗ 2106
Виготовлення обваження своїми руками
Плюси і мінуси накладок, дефлекторів, спойлерів
Авто фото тюнинг

! автомобіль ! Нові автомобілі ! Експлуатація автомобіля ! Авто тюнінг ! Автоправо ! Страхування !
Copyright MyCorp © 2025Создать бесплатный сайт с uCoz