У середні століття найбільш досвідчені майстри пензля трудилися в храмах, створюючи шедеври живопису в Ім'я Боже. Сучасні художники частіше приносять своє мистецтво на інший вівтар.
Аерографія на автомобілі як шикарна жінка з вищого суспільства - багато хто думає про володіння нею, але небагато можуть це собі дозволити. Ті, хто все ж наважився, викликають у оточуючих захоплену увагу. Завжди. Не важливо, кому на очі попадеться розфарбований автомобіль: тінейджерові, якому до першої машини належить відсидіти ще пару шкільних класів, що пройшов по життю стороною від автомобілів пенсіонеру-бібліофілу або проїжджому олігархові. Окинути поглядом, оцінять всі без винятку. Якісний малюнок на автомобілі - одночасно демонстрація власного смаку і візитна картка успішної людини. Від поганого життя малюнки на свій автомобіль не замовляють. Історія одного винаходу Технологію, за якою фарба наноситься на автомобіль, придумав і запатентував в 1878 році американський ювелір Ебнер Пілер. З декількох старих трубок, швейної голки і саморобного ручного компресора він змайстрував перший розпилювач водорозчинній фарби і в якості відпочинку від метушні з діамантовою крихтою і золотий стружкою у своїй майстерні малював за допомогою цього інструменту пейзажі рідного штату Айова. Права на його винахід купила фірма Liberty Walkup, яка в 1884-му зайнялася "розкруткою" нового способу живопису, названого "аерографією", і продажем перших моделей розпилювачів, що одержали назву airbrush (повітряна кисть). Незабаром фотографи всього світу активно використовували airbrush для ретуші або розфарбовування чорно-білих знімків.
Причому "безконтактна" техніка нанесення фарби дозволяла отримувати як чіткі і тонкі, так і розмиті контури і лінії, завдяки чому малюнки, зроблені аерографом, за сприйняттям були дуже близькі до якості справжніх фотознімків того часу. Деякі фотосалони навіть пропонували клієнтам такі послуги, як додавання на фото нових деталей або повна зміна заднього плану.
Справжній бум аерографії почався на початку ХХ століття. Аерограф тоді був для художника таким же модним і корисним інструментом, як сьогодні лептоп для бізнесмена. За допомогою "повітряної кисті" малювали оголошення, афіші, рекламні плакати та ілюстрації в журнали. Майже всі малюнки, в яких була потрібна передача зображення фотографічної якості, робили методом airbrush.
Перші аерографічні зображення, що з'явилися на автомобілях, мали виключно утилітарну функцію - це були номери на кузовах гоночних машин. Потім борту спортивних автомобілів стали прикрашати назви та логотипи спонсорів, а також зображення завойованих кубків. Наступною сходинкою еволюції "спортивної аерографії" були вже художні малюнки - різні символи, вогняні спалахи, що біжать тварини або летять птахи. З плином часу автоспорт ставав все більш популярним і професійним, кількість спонсорів збільшувалася, і кожен сантиметр поверхні кузова гоночного боліда ставав дорогим товаром. Тому "некомерційні" зображення незабаром покинули автоспорт. Однак художній розпис автомобілів не померла, а продовжувала активно розвиватися в приватному секторі. Вже в 40-х роках в Америці і Європі з'явилися спеціальні фірми, що завдають на автомобілі нескладні зображення, що складаються не більше ніж з двох-трьох кольорів, а через ще десять років численні airbrush-ательє пропонували власникам автомобілів малюнки будь-якої складності фотографічної якості.
У Росію автомобільна аерографія добралася лише до середини 80-х років, зате всього за кілька років пройшла всі стадії дорослішання і розвитку, від напилення з балончика крізь трафарет одноколірних драконів до повного художнього оформлення автомобіля за допомогою професійної airbrush-апаратури вартістю кілька тисяч доларів. Заморські технології перетворення машин в живі картини стали доступні всім і виявилися не сакральним чаклунством (як думали багато вітчизняних автовласники за радянських часів), а цілком прийнятним засобом підкреслити індивідуальність власника. Спритність рук і трохи фантазії Розпис автомобіля починається з вибору теми малюнка. У будь-якого хорошого майстра завжди під рукою є база різних зображень, з яких власник автомобіля зможе вибрати собі підходяще. Перегляд каталогів і альбомів з фотографіями завжди займає досить багато часу, але типові малюнки не вибирають майже ніколи. Або вибирають з масою змін, адже тут як ніде важлива унікальність майбутнього малюнка. Потім починається найскладніший процес, в особливо трагічних випадках здатний розтягнутися на багато місяців. Художники роблять ескізи і погоджують їх з клієнтом. Формула стадії узгодження виглядає наступним чином: різниця сприйняття одного і того ж малюнка художником і замовником прямо пропорційна часу, витраченому на затвердження ескізу. Деякі майстри кажуть, що іноді виникає бажання взагалі відмовитися від роботи. У такі моменти, наприклад, коли, поглянувши на вже дев'ятий за рахунком ескіз, власник машини говорить, що відтінок луски казкового дракона треба б зробити крапельку позеленівши, красуню в лапах цього дракона трохи пообнаженнее, та й взагалі, хай краще це буде не дракон, а звір ричить. Зрозуміло, набагато простіше, коли клієнт, покладаючись на досвід і майстерність художника, надає йому самому вибір сюжету і його реалізацію. За словами самих аеробрашеров, тільки в цьому випадку здатні народитися справжні шедеври.
Після затвердження малюнка асистенти майстрів повітряної кисті приступають до спеціальної підготовки машини, що нагадує підготовку до звичайної фарбуванні кузова. У деяких випадках починають з арматурних робіт - наприклад, якщо малюнок наноситься на двері, необхідно зняти з неї молдинги, ручку і ущільнення стекол. Те ж стосується решітки радіатора, "мулек" на капоті і кришці багажника, фар, а часом знімають навіть бічні стекла-кватирки. Потім автомобіль піддається трудомістким і дуже курних процедурам - видаленню старого лаку і "лікуванню" дрібних вогнищ корозії: тріщин, сколів фарби, невеликих вм'ятин і подряпин. Все це забирається, шпатлюется і зашкурівают, інакше всі дефекти вилізуть з-під нового лаку найближчими місяцями. Потім на машину наносять шар основи - фон майбутнього малюнка, і передають художникові. Залежно від характеру зображення художник підбирає фарби різних кольорів, потрібних для роботи, і, якщо необхідно, виготовляє трафарети. Потім за допомогою аерографа малюнок пошарово наноситься на кузов. Іноді, для виконання особливо тонких і дрібних елементів малюнка, майстри все ж застосовують кисті і навіть спеціальні олівці.
Після нанесення малюнка машина потрапляє до малярів, які накладають на малюнок декілька шарів лаку для захисту його від впливу навколишнього середовища. Потім лак сушиться в спеціальній сушильній камері. Сушка лаку не менш відповідальний процес - температура в камері не повинна перевищувати 60 градусів, інакше можуть зіпсуватися пластикові деталі автомобіля. Деякі лакировщики також вважають, що при температурі більше 60 градусів лак може потекти, закипіти або розтріскатися, а це призведе до переробці всієї роботи.
Нанесення малюнка разом з підготовкою та лакуванням зазвичай займає близько двох тижнів, хоча деякі машини часом проводять в майстерні і більше місяця. Термін роботи в цьому випадку визначає не швидкодію майстрів, а складність сюжету. Від Пітера до Москви У будь-якому великому місті нашої країни обов'язково знайдеться фахівець, здатний якісно "задути" малюнок на автомобіль. Однак сформовані стилі сьогодні є лише у аеробрашеров Москви і Петербурга, а твори регіональних умільців поки не піддаються чіткій класифікації - далеко від двох столиць клієнт ще тільки починає дозрівати, і цікаві роботи там зустрічаються досить рідко. Зате по столичних вулицях сьогодні їздять десятки ексклюзивних машин з авторськими малюнками. Основна риса, за якою можна відрізнити "московську школу" аерографії - це оформлення більш "свіжих" моделей автомобілів. Пітерським художникам здебільшого дістаються вже поїздили машини. У Петербурзі рідкість, щоб клієнт привіз аеробрашерам автомобіль прямо з автосалону, в Москві ж це трапляється досить часто. Існують і сюжетні відмінності, які, правда, більшою мірою залежать від особистості художника. Але ж на людину впливає місце, в якому він живе.
Сюжети московських майстрів сміливіше і агресивніше. Можна сказати, що в області аерографії фінансова столиця пішла далі культурної. Це цілком зрозуміло - тут розфарбованих автомобілів більше в рази, тому бажаючим виділитися (а в переважній більшості випадків автомобілі розмальовуються саме для цього) доводиться проявляти більше фантазії та енергії.
Одним з найбільш знаменитих майстрів авторської розпису в Москві вважається Ільнур Мансуров, на рахунку якого десятки унікально оформлених машин. За його словами, набагато ефективніше розписувати машини цілком, а не наносити окремий малюнок на один з елементів. Кожен автомобіль, що побував у його майстерні, містить свою естетичну концепцію. Наприклад, на Lamborghini зображені біжать бики - як символ потужності автомобіля і цього бренду взагалі, а "жіночий" родстер Merсedes прикрашений яскравими соняшниками, пелюстки яких розлітаються, надаючи автомобілю додаткову візуальну динаміку.
Крім того, Ільнур - один з небагатьох автомобільних художників, які вважають, що інтенсивність кольору малюнка залежить від автомобіля і втілювалася ідеї.
Серед великих фірм на столичному ринку аерографії виділяються такі імена, як Deep Rising і Airbrushstudio. Фірма Deep Rising спеціалізується на тюнінгу інтер'єру та екстер'єру автомобілів, але при цьому помічена в створенні дуже цікавих робіт в області аерографії - Hummer1, прикрашений американської атрибутикою, і Dodge Ram 2500, оформлений в популярному стилі "водний світ". Airbrushstudio - типовий приклад "малярки", що виросла до рівня серйозної художньої майстерні. Роботи цих хлопців - Mitsubishi 3000 GT "Повітряна атака" і зовсім свіжа Porsche 911 Сarrera "Гості з майбутнього" - з'являються на автомобільних виставках, говорять про їх серйозному творчому потенціалі.
Професійні аеробрашери Санкт-Петербурга нечисленні. До останнього часу найчастіше на тутешніх вулицях зустрічалися машини, оформлені компаніями North Customs і "Автосправа". Творчий колектив North Customs складають два харизматичних байкера з бородами, як у ZZ TOP, відомі під прізвиськами Джон і Стік. І хоча з більшою охотою вони беруться за оформлення мотоциклів, автомобілів ними також розмальовано чимало. Найяскравіші з робіт North Customs: BMW Z3 "Дика кішка", Mitsubishi Pagero "Зоряні війни" і Audi TT в стилі епохи авіаромантізма. Фірма "Автосправа", крім нанесення невеликих малюнків на безліч пітерських автомобілів, знаменита оформленням Chevrolet Suburban за мотивами творів давньоруської літератури - на одному борту зображена панорама Куликова поля до битви, на іншому - в самий її розпал, на капоті Ілля Муромець, на задніх дверях Ярославна і її плач.
Одна з наймолодших і багатообіцяючих airbruh-майстерень Петербурга - "Авто Арт Студія". За кілька років роботи фірма зібрала значне портфоліо, в якому чимало цікавих робіт, наприклад "Індіанський" Jeep Wrangler Laredo (про який ми писали в одному з минулих номерів), BMW Х5 "Водний світ" і "Фіат Купе" в техногенному стилі.
Московський і пітерський стилі аерографії можна назвати повноцінними "школами" ще й тому, що в кожному з міст існують свої курси навчання майстерності airbrush, на яких майбутнім художникам повітряної кисті викладається різна теорія і різні естетичні принципи. У Москві просвітницькою діяльністю займається Ільнур Мансуров в навчальному центрі Штандокс, а от де знаходиться навчальний центр пітерських художників - невідомо, відомо лише те, що він організований хлопцями з North Customs.
І наостанок пояснимо, чому цей матеріал виявився в рубриці "Тюнінг". Все дуже просто. Тюнінгом прийнято називати будь-яка зміна в конструкції автомобіля, яке не відноситься до його ремонту. З цієї точки зору, аерографія - це тюнінг, причому абсолютно ексклюзивний. Малюнки адже не повторюються.
|