Верховна Рада Україна прийняла в другому читанні Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автоперевезень", яким передбачено скасування державного технічного огляду (техогляду). 08.07.2011г. даний закон підписав Президент України. Через 30 днів після підписання закон набирає сілу.етім законом в Україну скасували проходження ТО для автомобілів яких не використовують у комерційних цілях. Простіше кажучи, це машини, на яких їздять лише їх власники, члени сім'ї, знайомі. Таких авто близько 3 млн з 8,5 млн машин в Україну. Відповідальність за їх техстан покладається на власників - зараз справність авто формально підтверджує талон техогляду. Тепер же талони зникнуть, але будуть дійсні до кінця терміну. Правда, інспектор ДАІ, як і нині, зможе заборонити рух несправної машини (з чадящим двигуном, що не працюють фарами і т. д.). Враховуючи, що закон вступає в силу через 30 днів після опублікування (його ще має підписати президент, якому на це відводиться два тижні), можна сподіватися, що він почне діяти з середини серпня.
Для інших транспортних засобів (наприклад, таксі, вантажівки і навіть скутери, на яких перевозять піцу,) ТО залишився, але у ДАІ відібрали право його проводити - воно залишилося тільки у сертифікованих техстанцій, які видадуть акт про справність авто (такий собі аналог канув в Лету талона). Крім того, за словами голови комітету ВР з контролю за діяльністю правоохоронних органів Віктора Швеця (БЮТ), перші два роки комерційні авто будуть звільнені від ТО в принципі. Потім все залежить від класу авто. Наприклад, легковика та вантажні до 3,5 тонн («Газель», ЗіЛ-«Бичок») перевірятимуть раз на 2 роки, таксі і вантажівки, що перевозять понад 3,5 т і причепи до них - щорічно, автобуси і спецмашини для перевезення небезпечних вантажів - двічі на рік. Обмежений і перелік систем авто, справність яких будуть контролювати: це гальма, рульове управління, світлові прилади, шини, светопропускаемость скла, газобалонне обладнання (за наявності). Зараз, відзначимо, міліція може причепитися до того, що авто іржаве або з пом'ятим крилом і не видати талон ТО. Також скасовано доручення на керування автомобілем - достатньо пред'явити інспектору ДАІ техпаспорт на авто і свої водійські права.
За словами нардепа-регіонала Юрія Мірошниченка, новий закон відповідає європейській практиці, а втрата від скасування обов'язкових платежів за ТО (оціночно близько 300 млн грн. В рік. - Авт.) Не критична для держбюджету. Та й сам ТО в нинішньому вигляді не гарантував справність автомобіля протягом року-двох з моменту його проходження і був джерелом корупції. Адже, не секрет, що інспектори дуже часто навіть не бачили авто, на яке давали талон. А тому при його страхуванні (КАСКО, автоцивілка) агенти також не цікавилися, чи є у водія талон, адже він був формальністю. Зараз, кажуть страховики, також нічого не зміниться - машину оглядати при покупці обов'язкової автоцивілки не будуть.
А ось зававтохозяйством великого холдингу Євген Л. впевнений, що платити комерційним авто все одно доведеться - не в ДАІ, так на СТО, щоб без проблем отримати акт справності: «Якщо це не небезпечно, наприклад, скла тоновані більше покладеного, дешевше буде відкупитися, ніж переробляти тонування ».
Юрист Олексій Святогор вважає скасування техогляду і довіреностей правильним кроком, але побоюється, що через якийсь час ці норми можуть повернути під приводом, що, мовляв, збільшилася кількість аварій через несправні авто.
ЩО ЗМІНИТЬСЯ ДЛЯ водієм-приватником
1. Не потрібно проходити техогляд - економія часу і грошей (від 400 до 1000 грн.). Але збільшується відповідальність за виїзд на несправному автомобілі і потрапляння в ДТП, наприклад, через відмовили гальм стане обтяжливою обставиною (відповідальність прописана в законі про дорожній рух, але не вдасться, як раніше, «сховатися» за талон техогляду, мовляв, авто було визнано в ДАІ справним, ось документ).
2. Не потрібно оформляти довіреність на право керування автомобілем - економія часу і грошей (близько 500 грн.)
3. Не буде контролю з боку ДАІ за сплатою штрафів за порушення ПДР - зараз без сплати до техогляду не допустять (записано в законі). Але це не означає, що штрафи можна не платити - їх стягнуть держвиконавці.